Op de schalmmachines werden de te stikken delen dun gemaakt, een kantmachine trok de lij nen. Vervolgens gingen de delen kunstleer naar tafels waar productiemedewerkers het voorwerk deden voor de stikafdeling, waar de tassen met stikmachines in elkaar werden genaaid. De laat ste schakel in het productieproces was de eind controle. Hierna werden de tassen klaargemaakt voor verzending. De eerste maanden na de opening van het bedrijf waren de gefabriceerde tassen van infe rieure kwaliteit. Het nieuw aangenomen perso neel kreeg een interne opleiding, hierdoor leek de fabriek meer op een school dan op produc tiebedrijf. Maar al snel werd er een goed product gemaakt. Ondanks de moeizame start, werd het jaar niet met verlies afgesloten. Het jaar daarop ging het beter. Er werd voldoen de winst gemaakt om aan het personeel een tan tième te geven. Van de winst bleef vijftig procent in het bedrijf en vijftig procent ging naar het per soneel. Zij mochten daarvan, na aftrek van de be lasting, de helft opnemen, de andere helft na vijf jaar. In 1961 keerde het bedrijf een bedrag van 9000,- uit aan gratificaties. Modernisering en uitbreiding In 1963 werden de machines in de fabriekshal vernieuwd. De oude machines maakten plaats voor vijftien volautomatische stikmachines, vol automatische bodemnagel- en nietmachines en hoogfrequent plastic lasmachines voor de ver werking van kunstleer. Door de automatisering ging de productie aanzienlijk omhoog. Hierdoor moest de afdeling verkoop worden uitgebreid met een vertegenwoordiger. In deze functie werd de heer Willemsen aangesteld. Dagelijks ging hij met een collectie tassen op weg naar be staande en mogelijk nieuwe klanten. Zijn rayon bestreek een groot deel van Nederland. Tachtig procent van de productie was bestemd voor de Nederlandse markt, waaronder twee eigen win kels, aan de Overtoom en aan de burgemeester De Vlugtlaan in Amsterdam. De overige twintig procent werd geëxporteerd naar België, Duits land, Frankrijk en Amerika. In 1964 werd Veltas te groot voor zijn behui zing. De directie gaf opdracht aan aannemers bedrijf A. Zwanink en zn. uit Hippolytushoef om een nieuw magazijn te bouwen en om de kantoorruimte en de fabriekshal te verbouwen. Optocht met Koninginnedag. Het personeel presenteert de tassencollectie van Veltas. v.l.n.r. Achter de bloemen Ab Metzlar, Bina ten Caat met hoedje, Alie Wierema, onbekend, Wil Beemsterboer, Catrien Engel, Johanna van Baaren en Coby Beemsterboer. 'ii; V

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 14