De eerste industriële bedrijven in Hippolytushoef. Deel 1: De Veltas door Piet Luyt Begin jaren'60 van de vorige eeuw onder ging de Belterlaan in Hippolytushoef een me tamorfose. Aan de smalle weg, met aan het eind een woonwagenkamp, vestigden zich tus sen de landerijen twee industriële bedrijven: lederwarenfabriek Veltas en sigarenfabriek Washington. Bedrijven die een bijdrage lever den aan het terugdringen van de structurele werkloosheid op Wieringen. Lederwarenfabriek Veltas werd officieel in gebruik genomen op 4 januari 1960. Een jaar eerder had directeur J. van Velzen het besluit ge nomen om een groot deel van zijn lederwarenfa briek te verplaatsen van Amsterdam naar Hippo lytushoef. In de hoofdstad groeide de fabriek uit zijn jasje, bovendien kampte het bedrijf met een verloop van personeel. Een probleem dat zich voordeed in en rond de grote steden. Op Wierin- gen was makkelijk aan personeel te komen, in de gemeente waren veel werkzoekenden. De land bouw was het belangrijkste bestaansmiddel op Wieringen, door mechanisatie in de landbouw liep de vraag naar arbeidskrachten fors terug, met als gevolg grote werkloosheid. Twaalf Wie- ringers, zeven mannen en vijf vrouwen, vonden werk bij Veltas. Zes leidinggevenden verhuisden met het bedrijf mee van Amsterdam naar Hippo lytushoef. Onder hen technisch bedrijfsleider P.F. Clappers en boekhouder M. Kleefstra. In de Am sterdamse vestiging bleef een kleine productie afdeling open waar elf personeelsleden werkten. Veltas fabriceerde sportieve degelijke tassen van skai oftewel kunstleer. Een proces dat begon op de tekentafel van directeur Van Velzen en be drijfsleider Clappers. Zij ontwierpen de model len. Van elk nieuw model lieten zij een proefmo del maken. Als de tas voldeed aan hun eisen ging de fabricage van start. In de fabriekshal lag het te verwerken skai opgeslagen vlak bij de stansma- chines waarin het kunstleer de eerste bewerking onderging. Ab Metzelar achter de schalmmachine. Alie Wierema maakt de hengsels aan de tassen. Catrien Engel controleert de tassen op productiefouten. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 4 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 13