mm terschepen, maar Hippolytus- hoef geniet de onderscheiding van te worden aangeduid met de naam 'het dorp'. Natuurlijk ligt het dorp aan de Hoofdweg, de Gemeenelandsweg, die over het gehele eiland in de lengte loopt. Daarbij komen ook nog een paar andere wegen op het dorp uit. Het middelpunt van Hippolytushoef vormt de, oorspronkelijk aan de Hei lige Hippolytus gewijde, grote Nederlands Hervormde kerk, gebouwd midden op het kerk hof, Het kerkhof is nog altijd als algemene begraafplaats in gebruik en is van de openbare weg gescheiden door een hek dat weer omgeven is door een rij hoge populieren. Direct in het oog valt de hoge forse to ren die tot de top is opgemet seld. Op de wijzerborden aan de muren vindt men het jaartal 1040 dat wijst op de hoge ou derdom van dit gebouw. Oud heidkundigen zullen zeker ook letten op de buitengewoon grote afmetingen van de ste nen die zijn gebruikt voor het onderste deel van de toren. Dat dit kerkgebouw te Hippolytus hoef in de loop van de tijd veel te verduren heeft gehad en dat er in de loop van de eeuwen heel veel aan en in het gebouw is hersteld en gewijzigd, is zeer goed te begrijpen. In 1674, tij dens een hevige storm, stortte een groot deel van de kerk tus sen het koor en de toren in. Na het herstellen van de schade schijnt de kerk niet veel te zijn veranderd. In 1839 werden ern stige gebreken geconstateerd, gesproken werd zelfs van een bouwval en moesten dringend bouwkundige voorzieningen worden getroffen. Waarschijn lijk is het koor toen in zijn oude staat gebleven. Mr. Paludanus schrijft in zijn oudheidkundige verhandelingen in 1776 dat het koor van de kerkte Hippolytus hoef uit zwaardere en oudere stenen is opgemetseld dan de overige delen van het gebouw. Op zondagmorgen 13 au gustus 1893, bij prachtig zo merweer, gelukkig voor aan vang van de gewone kerktijd, stortte eensklaps het oude koor in. Onmiddellijk werden op last van de bevoegde autoriteit, ter voorkoming van ongelukken, de godsdienstoefeningen tot nader orde verboden. Toege staan werd, tot na het herstel, de kerk van de Doopsgezinde gemeente in Hippolytushoef te gebruiken. Nu de kerk weer is opgebouwd en alle gevaar voor instorting al lang geweken is kan weer veilig door de deur in de dikke torenmuur naar bin nen worden gegaan. Men komt in een ruim en vrij hoog vertrek dat tot catechisatielokaal is in gericht. Onwillekeurig krijgt men een minder aangename indruk omdat het zo vreselijk somber is. Gedeeltelijk ontstaat deze somberheid omdat aan weerskanten van het lokaal de uitgang van de kerk loopt De Nederlands Hervormde kerk vanuit het zuiden gezien met het ernstig be schadigde dak. i

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 8