Het nieuwe kleine stoombootje, hier afgebeeld in 1897, afgemeerd naast de 'oude'postaak met witte zeilen, die tot 1912 als reserve schip is gebruikt. Op de steven van het stoombootje staat POSTERIJEN. Deze nieuwigheid bleef natuurlijk niet onopgemerkt, in de krant van 1896 wordt vermeld dat de postschipperBais te Wieringen, die dienst doet met een zeilschip, van de Van Ewijcksluis tot De Haukes, zich een stoombootje, dat door petroleum wordt bewogen, heeft aangeschaft. De overtocht zal nu vrij wat spoediger kun nen plaatshebben omdat men niet meer van stroom en wind afhankelijk is. Door de aanschaffing van stoom zou het mogelijk moeten worden ook van Wieringen naar Den Helder te reizen, dat veel voordeel en gemak voor het publiek oplevert. Er wordt gehoopt, dat de nodige stappen daarvoor bij de posterijen zullen worden ondernomen. worden uitgevoerd kunnen we misschien met de spoorweg uitstappen op het station Wie ringen. Echter, zover zijn we nog niet. Luister eens wat die vrouw tegen haar zoon zegt: "toe, niet zo op je koese lope deur dat zangd. Gaan maar es op de diek kieke of de skuut al na de kangt is." Dat is geen dialect van de naastbijgele- gen plaatsen aan de vaste wal of van een van de Westfriese dorpen. Het is ook geen onver staanbare taal, maar het is ook geen gewoon Noordhollands. En nu naar Hippolytushoef! Dit plaatsje vertegenwoordigt het eiland en tevens de gemeente Wieringen op waardige wijze. Verspreid over het eiland zijn er meer dan 25 grotere en klei nere gehuchten en buurten die ieder hun eigen naam hebben. Door de Wieringers wordt één ervan het dorp genoemd en dat is Hippolytushoef. In zo wel Westerland als Oosterland heeft men een kerk en een school en Stroe was bekend om zijn oud heidens kerkje. Den Oever was voor het graven van het Noordhollandskanaal een bloeiend plaatsje met zijn lich- heden kan in 20 minuten wor den overgevaren van de Van Ewijcksluis in Anna Paulowna naar de Haukes op Wieringen. Als je denkt zeeziek te worden ben je al in de haven. Het oude wierhoofd is er nog, maar je snort er nu omheen met een korte bocht en komt in een komvormige ruimte waarna je heel gewoon afstapt aan een stenen wal, net zo goed als aan een steiger in Amsterdam of elders. Zo gaat het! Als de plannen voor de droogmaking van de Zuiderzee nog eens Het wierhoofd te De Haukes. De gehele dijk ten zuiden van het eiland was opgebouwd met zeewier. Door inklinking van het wier moest de dijk regel matig worden opgehoogd. Door het indrogen en het gewicht ontstond een grauwe steenachtige massa. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27s jaargang nr. 3 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 7