Een bezoek aan Hippolytushoef in 1897 Bewerkt door Henk Braad. Pieter van Cuijck beschrijft in zijn boek'Brieven over Texel en de nabij gelegen eilanden' een bezoek aan onder andere het eiland Wieringen in 1787. Bob Gorter heeft in Op de Hoogte, nummer 1, van febru ari 2015, hier de nodige aan dacht aan geschonken. Het is bijzonder interessant om te lezen hoe een buitenstaander, dus iemand van de vaste wal, Wieringen in die tijd ervaart en duidelijk weergeeft en be schrijft wat hij onderweg te genkomt. Zo stuitte ik bij het door snuffelen van oude kranten op een uitgebreid artikel van een bezoek aan het eiland Wierin gen en in het bijzonder aan Hippolytushoef in 1897, dus 110 jaar na het bezoek van Pe ter van Cuijck. Helaas wordt de naam van de schrijver van dit artikel niet vermeld. Omwille van de leesbaarheid en duide lijkheid heb ik het artikel hier en daar moeten aanpassen. De naam Hippolytushoef is die van de hoofdplaats van het eiland Wieringen. Een eiland is, als het ware, altijd een wereldje op zich zelf. Het heeft vaak een andere bodem dan het nabu rige vaste land, het heeft an dere mensen, een andere taal, andere klederdracht en andere zeden en gewoonten. En al on derscheidt Wieringen zich in al deze opzichten niet zo sterk van het nabijgelegen Noord Holland, het is en blijft een ei land, merkwaardig door zijn eigenaardigheden. Wie zich hiervan wil overtuigen en niet tegen een klein zeetochtje op ziet moet het eiland eens gaan bezoeken. De wandeling van de haven (haven De Haukes) tot Hippolytushoef is slechts drie kwartier met onderweg uitzicht over een hellend, enigszins gol vend landschap en met de zee in de verte heeft het iets aan trekkelijks. Het is waar, de tijd brengt onophoudelijk veranderingen met zich mee en dit geldt ook voor Wieringen. Vroeger was de overtocht met het zeilschuitje van de postschipper een aar dig zeereisje, vooral met veel wind en hoog water. Vooral de aankomst aan het smalle trapje tegen het grijsgrauwe wier- hoofd en de noodzakelijke las tige klauterpartij was werkelijk iets heel bijzonders. Nu vaart de postschipper met een stalen stoomsloep of schroefbootje, voorzien van een petroleum- motor. Bij gunstige omstandig- De haven van De Haukes vanuit zee gezien. Lagen oorspronkelijk de aken bij De Haukes min of meer in open zee en alleen beschut door het eiland, werd in 1891/1892 een nieuwe haven aangelegd vooreen bedrag van f68.000,-. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 275 jaargang nr. 3 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 6