Excelsior maar moet wel op de hoogte geweest zijn, heb ik me later bedacht. Het was de eerste nieuwe fiets van mijn moeder in haar trouwen. Merk: Excel sior. Een merk dat de reputatie had al te roesten in de folder, maar soms zijn er uitzonderingen op de regel en u zult straks begrijpen waarom. Desalniettemin waren mijn oudere broers zeer nieuwsgierig hoe of hij zou rijden. Maar mijn moeder was onverbiddelijk. "Dit is mijn nieuwe fiets en dat wil voorlopig zo een tijdje houden", zei ze. De tijd verstreek (ook toen) en het was inmid dels voorjaar geworden en het verzoek van de oudste broertjes Bakker om op de nieuwe fiets te mogen rijden was nog steeds niet ingewilligd. Maar het gezegde 'De aanhouder wint', was ook in het voorjaar 1953 al actueel. Op een mooie zondagmorgen ging moeder eindelijk overstag voor het 'gedrangs' van Nico. "Goed", zei moe der, "je mag wel, je gaat naar ome Kors en tante Geer op Stroe en je neemt Tonny mee en ik ga het navragen of je er geweest bent." Nico stemde er met lichte tegenzin mee in, want ja, hij moest wel z'n kleine broertje meenemen en dat belem merd natuurlijk in hoge mate je snelheid. Dus dat had moeder nog niet zo slecht bedacht. Aldus gingen wij op pad. "Voorzichtig doen met dat jongetje achterop", zei ze tegen Nico. En te gen mij: "Jij goedje beentjes wijd houden, zodat je niet met je voeten in de spaken komt en de groeten aan ome Kors en tante Geer." Dat was ons reisadvies. We reden op de Molgerdijk, waar toen nog te lefoonpalen langs de weg stonden. De draden tussen de palen konden zo 'huilen'als het hard waaide. Als jochie vond ik dat altijd zo'n griezelig, angstaanjagend geluid. Nou geluid hadden ze door Ton Bakker Het was december 1952, dat mijn moeder een nieuwe fiets kreeg van Sinterklaas. Samen met een 'nieuwe' autoped, die voor mij was, stond hij onder een flanellen laken in de keuken. Ik was ontzettend blij met mijn autoped, want het was er net zo één die mijn broers ooit al eens eerder hadden gehad, maar dan een an dere kleur. De oudste broertjes Bakker met hun nieuwe autoped. Steeds kregen we zo'n zelfde, maar dan een andere kleur. Ja, mijn vader had er nog pittig werk van ge maakt en Sinterklaas had zo net na de oorlog z'n hand op de knip kunnen houden. Mijn moe der was ook uitermate verrast met haar cadeau, Molgerdijk. De telefoondraden die zo konden 'huilen' met harde wind.

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 32