Bijzondere personen op Wieringen... Willy van Tol, huisarts en Thea Awater, peuterleidster door John Awater Hoe ontstond de Peuter Speel Zaal (PSZ) Den Oe ver en hoe hield deze PSZ zich staande gedurende veertig jaar? Dat er een PSZ moest komen was al jaren duidelijk voor Willy van Tol, praktiserend huis arts op Wieringen (van 1956 tot 1981, overleden in 2001). Overal in Nederland waren deze scholen aanwezig, maar voor de kinderen in Den Oever nog niet.... En dat moest veranderen, was de vurige wens van deze vooruitdenkende huisarts! Het was in mei 1975 dat Willy van Tol als huisarts in contact kwam met Thea Awater. Thea was enige weken daarvoor neergestreken uit de polder Anna Paulowna naar haar nieuwe huis in Den Oever. Thea, hoogzwanger van haar tweede kind, was na haar op leidingen en peuterspeelzaal werk in Nijmegen met haar man John meegekomen naar de Noordkop waar het gezin een bestaan aan het opbouwen was. Als gediplomeerd peuterjuf was Thea Awater voor Willy van Tol de ideale persoon om tot het komen tot een volwaardige PSZ in Den Oever en haar wens om deze school op te richten en verder vorm te geven! Begin van juni 1975, midden in de nacht, in haar pyjama met ochtendjas, was de huisarts opgeroepen omdat de barensweeën van Thea waren begonnen. Tussen de weeën door werden op de rand van het bed plannen gesmeed om een PSZ op te zetten. Het was tijdens dit bijzondere nachtelijk onderonsje dat beide dames het daarover eens werden... Enige weken na de geboorte van dochter Maartje kwam huisarts van Tol op kraambezoek en deelde Thea mee: "Kom, we gaan een ruimte zoeken!" Bejaardentehuis, voetbalvel den, fietsenstalling en zo werden bezocht, maar waren niet of minder geschikt of ze konden er geen overeen komst mee krijgen. Nog dezelfde week werd een brief geschreven naar het gemeentehuis met de vraag of de gemeente kon helpen in deze. Per ommegaande en op uitnodiging van de betrokken ambtenaar kwam juf Thea in het gemeentehuis in contact met twee an dere dames te weten, Emy de Haan en Ans Jansen. Sa men werden de diverse mogelijkheden onderzocht en nog diezelfde avond werd een bezoek gebracht aan de kantine van de gymzaal in het Kraaiennest in Den Oever. Met kantinebeheerder, de heer Kuut, werd snel overeenstemming bereikt mits de Stichting Sport Ac commodatie Wieringen (SSAW), onder leiding van de heer Henk van Glabbeek, het ook goed vond. De huur werd vastgesteld op 250 gulden per maand. In de Wieringer Courant werd aan de Wieringers gevraagd speelgoed, dat in goede staat moest zijn, te schenken aan de nieuw op te richten PSZ. In oktober 1975 draaide de PSZ onder leiding van Thea. En om dat juf Thea nieuw was in het dorp was haar bijnaam, 'de juf met die vreemde stem'. Ouders, vrijwilligers en de nieuwe oudercommissie hielpen mee, maar keken wel eerst de kat uit de boom. Sporthal SSAW, 1976, tuintje achter SSAW. even behelpen bij zeer warm weer. De PSZ werd een groot succes in Den Oever! En dit was nog maar het begin...In dat begin was het echt pionieren. Vele zaken moesten wijken voor het speelgoed, de opslag en de opvang van de kinderen. Vooraf de dagelijkse opvang en aanvang van school tijd waren leiding en ouders hard aan het werk om 'de zaal' gereed te krijgen. Vele handen hielpen en dat was wel nodig ook! Ook het speelplaatsje achter de SSAW sporthal werd gebruikt nadat eerst alle kin deren, zo'n 20 tot 25 kinderen per dagdeel, eerst de stalen en steile trap moesten bedwingen aan de ach terkant van het SSAW gebouw. Ook waren er in die tijd veel kinderen op de PSZ, alle kleuterscholen zaten vol en vaak werd de doorgang van de peuter- naar de kleuterschool nog wel eens opgerekt.Vele feestdagen werden gevierd zoals Sinterklaas, Kerstmis, Pasen, Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27s jaargang nr. 3 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 30