Dorpsfiguren deel 2. Roedolf Vroone (1896-1969) door Gerard Hille Wie het over Dolf (roepnaam van Roedolf) Vroone heeft, noemt ongetwijfeld zijn broer Ab (Albertus), geboren in 1887. Beiden zijn zoons van Johannes Vroone en Elisabeth de Wit, die een winkeltje in kruidenierswaren, wild en gevogelte, groente en fruit, en aardap pelen hadden in Hippolytushoef, Hoofdstraat 30. Hierover staat veel te lezen in deel 2 van het boek'Winkels op Wieringen'van de Historische Vereniging. Voor mij een prachtige informa tiebron voor het schrijven van dit artikel, dat voornamelijk gaat over Dolf. Hij is de dorpsfi guur met een beperking, die bestond uit een vergroeiing van de wervelkolom, een kyfose of gibbus, een bult of bolling in de rug, gewoner gezegd: een bochel of hoge rug. Deze beper king weerhield Dolf er niet van, om, samen met broer Ab, hard te werken om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Eerst in het winkeltje van hun ouders en, na het overlijden van hun vader in 1911, samen met moeder Elisabeth. Als deze overlijdt in 1940 staan ze er alleen voor. Er komt een huishoudster om de dagelijkse zorg van de huishouding op zich te nemen.Toen iemand Ab eens vroeg hoe ze beviel, zei hij: "Mi serabel best. En ze is ok nag gosgruwelijk hars- tochtelijk!". Echter, een paar maanden later werd het oordeel bijgesteld: "Ik docht dat 't harstocht was, maar 't was asma." Wat een teleurstelling! Ab was tevens dorpsomroeper. Als er bijvoor beeld vlees verkrijgbaar was in de noodslachting van Cees Metselaar aan de Belterlaan werd dat door hem omgeroepen. Of als er een speciale filmvoor-stelling was:"Hoort, hoort, hedenavond de film Ritske de Kato nee: Ciske de Rat!". Ab was afgeleid, want hij stond net voor de winkel van Rits Kat, in Westerland. Terug naar onze hoofdpersoon Dolf. Naast de winkelverkoop werd er ook gevent, vooral toen de winkelverkoop terug begon te lopen. Naast de reeds genoemde artikelen verkochten ze ook eenden en ganzen, geplukt en ongeplukt. En in St. Nicolaastijd een bijzondere aanbieding, DolfVroone. achter de groentekar staat Jaap Pos. Foto is genomen aan de Westerlanderweg ter hoogte waar nu tegelhandel Dingjan is gevestigd.

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 28