De verhalen achter de oude vliegtuigmotoren op Vatrop door Jan Wessels Samenvatting: In de nacht van 26 op 27 januari 1943 wor den vier Lockheed Hudson bommenwerpers van 320 Dutch Squadron RAF, afkomstig van het Engelse vliegveld Bircham Newton, uitge zonden om een Duits konvooi aan te vallen. De Hudson 'EW 919' wordt bij Terschellingerbank, waarschijnlijk het slachtoffer van Duits afweer- vuur (Flak). Van het toestel en de vier beman ningsleden wordt niets meer vernomen. De piloot van het toestel was Bootsman Chris Kost uit Den Helder. Vele jaren later wordt bij Ter schelling door de Wieringer viskotter van de gebroeders De Haan één van de beide Pratt Whitney (P&W) motoren van deze Hudson op gevist. De motor krijgt uiteindelijk een perma nente plek in de berm van de Vatropperweg bij het huis van de familie de Haan. Bovenstaande beschrijving is één van de mo gelijke verhalen achter deze motor. De motor staat symbool voor: De nachtelijke bombardementen op Duitse havensteden en de aanvallen op Duitse on derzeeboten en konvooien langs de kust. De wereldwijde betrokkenheid van diverse landen bij de luchtoorlog boven Nederland. Vier vliegtuigbemanningen, totaal negentien jonge mannen die geen van allen de oorlog hebben overleefd: één Canadees, één Nieuw- Zeelander, vier Britten, vijf Polen en acht Ne derlanders. Achter de namen van twaalf man nen staat 'MIA' (Missed In Action) vermeld. Hun lichamen werden nooit geborgen. In deze groep bevinden zich de bemannings leden van twee Hudsons van het beroemde Nederlandse 320 Squadron RAF. De stoffelijke overschotten van de andere bemanningsle den zijn op diverse plaatsen in het Wadden gebied aangespoeld; ze werden begraven op Terschelling (2), op Ameland (1), op Schier monnikoog (2), in Ulrum (1) en in Nijmegen (1). Door de gebroeders De Haan werd later ter hoogte van IJmuiden een Wright-vliegtuigmotor opgevist. Deze motor heeft ook een plaats in de berm gekregen en staat symbool voor: De bombardementen op Duitsland bij dag licht door zwaar bewapende B-17 'vliegende forten', die later in de oorlog werden begeleid door langeafstand-jagers, zoals de Thunder bolt, de Lightning en de Mustang. Twee Amerikaanse vliegtuigbemanningen, totaal 19 jonge mannen, die allemaal heel huids het aangeschoten vliegtuig wisten te verlaten. Achter hun naam staat POW (Priso ner Of War). Ze werden door de Duitsers krijgsgevangen gemaakt en hebben allen de oorlog overleefd. Het onderzoek: Bij het onderzoek heb ik getracht antwoord te krijgen op de volgende vragen: Wat is het fabricaat en type van beide moto ren? Welke vliegtuigen waren in Tweede Wereld oorlog uitgerust met deze motoren? Welke vliegtuigen van dit type zijn neerge stort in de vindgebieden? Wat waren de missies van de verschillende vliegtuigen? Wat is er bekend over de bemanningen? In dit artikel wil ik me beperken tot de rech ter motor, opgevist bij IJmuiden. In de volgende editie de verhalen achter de "Terschellingmotor'. Fabricaat en type van de motor: Beide motoren zijn radiaalmotoren (of ster motoren), waarbij de cilinders in een cirkelvorm om de krukas zijn geplaatst. Op de motoren zijn -22- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27s jaargang nr, 3 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 24