Verhalen. Jan Rotgans kan er een nummer van Op de Hoogte mee vullen, maar het is al laat. Tijd om te ver trekken. Voor ik huiswaarts ga, krijg ik een rondleiding door zijn boerderij. In de woonkamer laat hij mij een tabaksdoos zien met daarin de laatste sigarettenpeuken van zijn vader. Jan Rotgans koestert zijn herinneringen. Vader Cees met zoon Jan en hond Vlek voor de nettenboet (Koningsweg 18). hondje mee aan boord. Toen hij daar, in het gat van Kees Duunker, aan het vissen was, sprong het hondje over boord en ging achter de veu- gels aan. Als ze dat jachtinstinct hebben, kan je roepen wat je wilt, ze komen niet terug. Er stond een harde noordenwind en het water kwam op. De ouwe kon niks beginnen. Hij had geen andere keus dan zonder zijn hondje terug te zeilen naar Wieringen. Na anderhalf uur kwam het beestje aan zwemmen bij diek. Het had ruim acht kilo meter gezwommen. Naast visser was mijn vader ook jager, maar geen hobbyjager hij deed het niet voor de sport, hij ging ook niet met vrienden jagen daar had hij niets mee. Hij ging jagen om te eten. Toen mijn moeder was overleden vonden we dit in haar portemonnee", zegt Jan. Hij legt een krantenknipsel op tafel met de kop:'Laffe daad in jachtveld'. "Mijn vader liep met zijn hondje op de dijk toen er werd geschoten. Dat schot kwam vanaf de andere kant, vanaf de Wieringermeer. Daar liepen heren jagers. Het hondje hoorde het schot en ging er vandoor, hij wilde achter het wild aan. Mijn vader riep hem terug, maar hij kwam niet. Het dier sprong in het water en wilde het kanaal over zwemmen, terwijl hij daar zwom, schoten de jagers op hem. Van schrik keerde hij terug naar de kant daar werd hij door een tweede schot geraakt, hij ging dood. Mijn vader zag het gebeuren. Hij was zo kwaad, zó kwaad! Uitein delijk zijn de jagers berecht. Ze moesten een behoorlijk schadevergoeding betalen, maar daar was het de ouwe niet om te doen. Hef doodgeschoten hondje In aansluiting op ona stuk over het doodschieten van een hond door jagers in de Wieringermeer, kunnen wij nu mededelen, dat onmiddellijk een on- i der zoek is ingesteld door de politie in de Wieringermeer. Wij twijfelen er niet aan of een en j anderzal krachtig aangepakt, worden, j Mijn vader vertelde twintig keer dezelfde ver halen, maar dit verhaal heb ik een keer van hem gehoord. En waarom? Misschien voelde hij nog steeds wrok. De natuurwaarnemingen heb ik van mijn va der geleerd. Als ik oesters en kokkels zoek, merk ik aan de natuur dat het wa ter gaat wassen. Wanneer de kuten, Wierings voor wulpen, gaan fluiten dan wast het wa ter al bij de Razende Bol. Na een kwartier gaat de kotter op tij liggen, hij draait om, dan ga ik terug. Ik heb nooit een horloge om, de natuur is mijn klok." -12- Historische Vereniging Wieringen "OpdeHöögte" 27® jaargang nr 3 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 14