In 1993 wordt de tweede Thunderbolt gevon den in het IJsselmeerter hoogte van deWieringer Vlaak. De piloot heette Frank Gallion. Zijn toestel is in 1995 geborgen. Zijn stoffelijk resten werden uiteindelijk in Millersbuy, Ohio begraven. De ber ging kreeg destijds veel publiciteit. Het wrak van de Thunderbolt was nog redelijk gaaf en was te zien in het Nieuw Land poldermuseum in Lely stad tijdens de tentoonstelling Noodlot IJssel- meer 1940-1945. Ik vroeg me af wat er precies met deThunderbolt van Frank Gallion is gebeurd. Een onderzoek op internet wijst uit dat het wrak uiteindelijk is terechtgekomen in Bad Oeynhau- sen in het Motor Technica Museum dat in 2007 werd gesloten! Waarschijnlijk zijn de restanten van de P-47 daar nog steeds aanwezig. De'Azen'van de Luftwaffe De overwinning op Ivan Moon werd toege wezen aan Major Kurt Brandle, maar werd blijk baar ook geclaimd door Feldwebel Hans Frese. Gruppenkommandeur Major Kurt Brandle van II/ Jagdgeschwader 3 Udet was één van de meest Messerschmitt BF 109. gedecoreerde vliegers van de Luftwaffe. Hij was in augustus 1943 van het Oostfront overge plaatst naar Nederland (Schiphol). Hij boekte op de bewuste 3 november 1943 zijn 179e en 180e overwinning door beide P-47 Thunderbolts neerte halen. Dit bleek voor Kurt zijn laatste'Sieg' te zijn. Hij werd enkele uren later neergeschoten door waarschijnlijk Ca nadese jagers boven de Noordzee ter hoog te van Zandvoort. Zijn lichaam is later aange spoeld op het strand. Hij werd begraven op de Duitse Oorlogsbe graafplaats Ysselsteyn (Limburg). Hier liggen op Nederlands grond gebied bijna 32.000 Duitse militairen be graven! Op diverse Amerikaanse en Duitse internet sites wordt tegenwoordig het neerschieten van Moon toegewezen aan Fhj. Feldwebel Hans Frese. Hij had in een periode van twee jaar 44 overwinningen behaald (overwegend aan het Oostfront) en was daarmee ook een Duits 'Aas'. Het neerschieten van de Thunderbolt van Ivan Moon was ook voor hem zijn laatste 'Sieg'! Hij kwam om het leven in een luchtgevecht boven Berlijn op 8 maart 1944. Een Mo(o)nument? Onderstaande foto's geven een redelijk beeld van de plek waar de Thunderbolt is neergestort. Volgens de Namentliche Verlustmeldung 200 meter ten zuiden van de dijk (die toen nog niet zo hoog was) en volgens Hillie Dissel-Verfaille 50 meter achter het ouderlijk huis. De plek grenst aan een druk bewandelde/gefietste toeristische route over Wieringen. Bij de kleiput staat naast de picknicktafel een mooi informatiebord over de omgeving. In mijn beleving zou hier ook een informatie-herdenkingsbord over de West Palm Beach boy Ivan R. Moon op zijn plaats zijn. Zolang dat er nog niet is, zal de lezer van dit arti kel misschien nog eens aan hem denken bij het passeren van de vliegtuigmotoren in de berm. Kurt Brandle. Historische Vereniging Wieringen "OpdeHöögte" 278 jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 9