Dirk Verfaille en Jan Bakker in de grond. Voor beide gezinnen was het een heftige ervaring. De bekende schrijver Ab A. Jansen geeft in 1980 in zijn boek'Sporen aan de hemel deel II'onder het kopje 'Luchtgevechten boven het wad' uit voerig verslag van het gebeuren. Hij beschrijft hoe 18 Amerikaanse Thunderbolts P-47 jagers opstijgen vanuit de vooruitgeschoven basis Ha- lesworth in Engeland om ter hoogte van Neder land contact te maken met een groep van meer dan 500 bommenwerpers om die te begeleiden op een missie naar Wilhelmshaven om scheeps werven en onderzeebootbunkers te bombar deren. Om zo ver te kunnen vliegen hebben de toestellen een extra (drop-off) brandstoftank onder de romp. Boven het Waddengebied tus sen Den Helder en Wieringen worden ze aange vallen door 16-20 Messerschmitts afkomstig van Schiphol. De Thunderbolts dumpen hun brandstoftanks om beter te kunnen manoeu vreren. Er vindt een heftig luchtgevecht plaats, dat begint boven het wad en eindigt boven Hip- polytushoef. De vliegtuigen beschrijven zeven wijde banen om Hippo waarna één Thunderbolt brandend naar beneden stort bij Vatrop en een andere in de Waddenzee of het Usselmeer ver dwijnt. Er is ook sprake van een derde vliegtuig dat bij Opmeer zou zijn neergestort. Uit latere onderzoeken van de schrijver (A.AJ.) blijkt dat daar nooit een Thunderbolt is gecrashed. Na het gevecht trekken de Amerikaanse vliegtui gen zich terug en vliegen westwaarts richting thuisbasis. Hun missie is mislukt. Zij hebben on voldoende brandstof om de bommenwerpers te begeleiden. In het boek 'Wieringen tijdens de oorlog 1940-1945, deel 1'wordt op blz. 48 het verhaal belicht vanuit de beleving van mevrouw Hillie Dissel-Verfaille. Zij spreekt over een Spitfire. Vader en moeder Verfaille, de Duitse soldaten en Dina Kok. (foto gemaakt door Hillie Verfaille) "Het gebeurde onder het middageten. Je hoorde geknetter van het schieten en meteen een gierend angstaanjagend geluid. Op ongeveer 50 meter van ons huis kwam het vliegtuig neer op het land. Een vreselijke vuurzee en in een mum van tijd zag het zwart van de mensen. Al heel gauw kwamen de Duitsers in legerwagens en hielden de mensen op afstand. Omdat het vlak bij ons huis was, het laatste huis van Vatrop (bewoond door de families Verfaille en J. Bakker) kregen we inkwartiering van vier Duitse soldaten. Ze waren niet zo jong meer. De jonge mannen zaten allemaal aan het front. Ze waren afkomstig van vliegveld de Kooij en werden van daaruit ook van voedsel voorzien. Ze sliepen op strozakken in een zijkamertje en liepen dag en nacht wacht bij het totaal verbrande vliegtuig. Na enige dagen werd alles met legerwagens afge voerd en de piloot, er was maar één inzittende, werd afgedekt met dekens en weggebracht. Vele jaren na de oorlog kwamen twee heren. Ze hielden zich bezig met het verza melen van gegevens van neergestorte vliegtuigen. Ze wisten de naam van de piloot. Hij heette mister Moon." Ivan R. Moon. Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 27e jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 6