De vergeten vlieger van Vatrop door Jan Wessels De vliegtuigmotoren in de berm Op de hoek van de Vatropperweg en de Ge- meenelandsweg liggen bij de woning van de familie De Haan al tientallen jaren twee vlieg tuigmotoren in de berm. Als hobbyfotograaf heb ik ze verscheidene keren op de foto gezet en me (samen met voorbijgangers) wel eens afgevraagd van welke vliegtuigen ze afkomstig waren. De motoren zijn tientallen jaren geleden bij IJmuiden en Terschelling opgevist door de gebroeders De Haan. De heer (Jan) Willem de Haan vertelde mij dat er door de viskotters na de oorlog veel vliegtuigonderdelen in de netten werden aangetroffen. Vaak gingen ze weer over boord, maar in enkele gevallen werden ze 'aan geland'. Zijn persoonlijke interesse in deze moto ren en de behoefte aan een tastbare herinnering aan de luchtoorlog was de reden om ze aan de rand van zijn erf op te stellen. Vorig jaar werkte ik mee aan een D-Day-tentoonstelling over de (lucht)oorlog in en bij Den Helder en raakte diep onder de indruk van het grote aantal bombardementen op de werf en de stad. luchtaanvallen opschepen langs de kust en op het Marsdiep. vliegtuigcrashes in onze omgeving en met name het Wadden-/IJsselmeergebied. Dit jaar is er op Willemsoord op 4 en 5 mei een tentoonstelling in het kader van 70 jaar be vrijding. In een vlaag van overmoed heb ik mijn deelname toegezegd met het thema 'de verha len achter de vliegtuigmotoren op Vatrop'. Bij het onderzoek heb ik gebruik gemaakt van di verse bronnen. Gaandeweg kwam ik in contact met verschillende mensen die over een geweldi ge kennis en documentatie over het onderwerp beschikken. Hierbij wil ik met name noemen de heer Piet Riteco uit Den Helder, (mede)auteur van het boek'Opgegraven Verleden'. Door hem kwam ikophetspoorvan de Amerikaanse piloot Ivan R. Moon, die op 3 november 1943 met zijn P-47 Thunderbolt op Vatrop is neergestort. Rite co beschikte over originele Duitse documenten waarin wordt gerapporteerd over deze crash en ook over de begrafenis van de piloot op het mi litair ereveld op de algemene begraafplaats van Huisduinen. Voor alle duidelijkheid: de motoren in de berm hebben geen enkele relatie met het neerstorten van de Thunderbolt van Ivan Moon. Deze gebeurtenis heeft het onderzoek wel een veel breder kader gegeven. De motoren in de berm zijn te herleiden naar zes mogelijke vlieg tuigen en hun bemanningen, waaronder ook Nederlandse Engelandvaarders. In een tweede artikel wil ik hier verder op ingaan. Het luchtgevecht en de crash De naam van Ivan Moon zal niet bij veel in woners van Wieringen bekend zijn. Hij was in 1943 piloot van een Republic P-47 Thunderbolt en maakte deel uit van het 334e Fighter Squa dron, onderdeel van de 4e Fighter Group. Deze eenheid was gestationeerd in Debden (Enge land). Hij was de Amerikaanse piloot die op 3 november 1943 met zijn jachtbommenwerper na een spectaculair luchtgevecht brandend neerstortte op Vatrop. Het verhaal over het luchtgevecht is in het verleden al op diverse plaatsen beschreven. Het toestel boorde zich vlak achter de dubbele woning van de families Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 5