De muziektenten van Apollo door Cees Tijsen Ik heb een ansichtkaart van de Noorderweg waar het huis van mijn ouders op staat met naast het huis een gebouw dat ik niet thuis kon brengen, je zag namelijk alleen het dak. Mijn neef Jan Lont (Jan Sax), die tegenover ons huis heeft gewoond vertelde mij dat het de muziektent van Apollo was. Zelf heb ik de tent niet gezien, ik was nog niet gebo ren. Ik heb me weieens afge vraagd hoe die muziektent nu op het erf van mijn ouders te rechtgekomen is. Na de sloop van de muziektent heeft mijn vader op de vrij gekomen grond een stenen schuur la ten bouwen, waarin nu een pedicuresalon is gevestigd. Een aantal jaren geleden kreeg ik een artikel in handen uit de Heldersche Courant van 23 april 1925 met de volgende tekst: Den Oever vooruit. Men deelt ons mede dat te Den Oever op het erf van den heerN. Tijsen Dz. een muziektent voor de muziekvereniging Apol lo zal worden gebouwd. Bij goed weer zal des Zondags Apollo er in concerteren, zodat de bewo ners van Den Oever nog menige genotvolle Zondagen te wach ten staan." Ik wist uit mijn jeugd dat er in de Gasthuisweg ook een muziektent had gestaan en dat was voor mij een reden om eens uit te gaan zoeken hoe het de tenten in de loop der jaren is vergaan. Merkwaardig was dat niemand mij er iets over kon vertellen. Van de tent in de Noorderweg kon ik me dat nog wel voorstellen, maar ook over de tent aan de Gast huisweg werden de schouders opgehaald. Uit de notulen van de verga deringen van Apollo uit de ja ren 1923 en 1924 blijkt dat men wel iets ziet in de aanschaf van een muziektent, maar dat men niet goed weet waar de tent eventueel zou kunnen staan. Daarnaast zijn ook de kosten een probleem. Men stelt voor dames te vragen te gaan col lecteren bij de burgerij. Welke aannemer de mu ziektent heeft gebouwd is mij onbekend maar er is wel vaart achter gezet want reeds op 11 juni 1925 wordt in de Helder sche Courant aangekondigd dat er op 12 juli 1925 een nieu we muziektent aan Apollo zal worden aangeboden. Uit de notulen van 12 juli 1925 wordt melding gemaakt van de overdracht der gelden ter commissie welke zich had gevormd om Apollo aan een muziektent te helpen. De com missie die enige dames had verzocht om met een lijst rond te gaan. Er was een bedrag van ƒ224,- opgehaald. Hierbij werd Apollo eigenaar van de tent. De opening van de mu ziektent was een belangrijke gebeurtenis voor Apollo dat men zelfs op zondag 13 juli 1925, na de opening, er een vergadering over heeft belegd. Men schrijft: "Zondagavond om 7 uur opening van de mu ziektent. Eerst met een mars om Den Oever vervolgens naar de tent, welke is gebouwd aan de Noorderweg op een stukje grond van den heer N. Tijsen. Voor de prijs van 10 gulden per jaar. In de tent aangekomen werd eerst een marsch geblazen en daarna de openingsrede door de voorzitter. Toen weer een paar nummers geblazen, waarna de penning meester, Verfaille, een reuzen- speech hield. Daarna weer mu ziek en de tent was ingewijd. Er was veel belangstelling." Het gebouw met het platte dak linksonder is de muziektent van Apollo. De foto is genomen vanaf de vuurtoren die op de Oeverdijk bij de vissersha ven heeft gestaan. (Colli. H.W. Braad) -28- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 30