Na de diamantvondsten in Kimberley werd in 1885 bij Witwatersrand een kilometers lange goudertslaag gevonden. Dit trok veel "niet-boer- se" immigranten (uitlanders) aan. Ze eisten stem recht in de Volksraad en werden gesteund door de Engelse mijneigenaren. De Volksraad van Transvaal besloot tot aankoop van moderne wa pens in Duitsland en Frankrijk Verder werden de banden met Zuidwest Afrika, Duitsland, Frankrijk en Portugal aangehaald. De Britten reageerden door eerst 10.000 en daarna 47.000 soldaten naar Natal te sturen. Na een ultimatum van de Volksraad en Paul Kruger over onafhankelijkheid, arbitrage van het Ver drag van Londen 1884 dat werd verworpen door de Britten, brak De Tweede Vrijheidsoorlog (12 oktober 1899-1902) uit. Aanvankelijk boekten de boeren diverse overwinningen. De boeren gingen over tot een guerrillaoorlog die twee jaar duurde. De Britten reageerden door het vernie len van boerderijen, vee, het in beslag nemen van voedsel en het bouwen van concentratie kampen voor vrouwen en kinderen van de boe ren en voor hun inlands personeel. Doordat beide kampen oorlogsmoe werden, sloten ze in Pretoria op 31 mei 1902 de Vrede van Vereeniging, waarbij de Engelsen de poli tieke macht hielden over de twee republieken Transvaal en Oranje Vrijstaat. De Boeren kregen 3 miljoen pond schadevergoeding en er kwam gelijkstelling tussen de Nederlandse en Engelse taal. In 1903 woonde Louw Luijt te Vrede, Oranje Vrijstaat (Oranje Vrijstaat bestond van 1854 tot 1902, later, onder Brits bestuur werd het de Orange River Colony van 1902 tot 1910, toen de Unie van Zuid-Afrika werd gevormd). Op 31 mei kwam de Unie van Zuid-Afrika tot stand tussen vier kolonies: Transvaal, Oranje Vrijstaat, Natal en de Kaap, ze gingen verder on der één regering. Hierbij gingen de Afrikaners ('Boeren') een opmerkelijke dominante positie innemen. De Engelse generaals lieten de op bouw aan de Afrikaners over. Er werd de belofte gedaan, dat de Afrikaners zelfbestuur zouden krijgen, met de bepaling dat de politieke rech ten van de inlanders pas na het ingaan van het zelfbestuur geregeld zou worden. Zo werd dus de basis voor de apartheid gelegd! Op 10 maart 1903 overleed de zoon van Louw Luijt, Dirk Nicolaas, pas 24 jaar oud. Hij heeft toen een advertentie in een Nederlandse krant gezet. Door de gebrekkige verbindingen (alles moest per schip worden vervoerd, ook de post) stond deze pas op 22 april 1903 hier in de krant. Aan familie en bekenden maken wjj met deze bekend, dat one door den onverbiddelyken dood is ontnomen, onze innig geliefde Zoon DIRK NICOLAAS, in den ouderdom van 24 jaar 9 maanden 23 dagen. Koe zwaar ons dit. verlies uiag treffen, hopen wjj in Gods wil te mogen berusten, wiens doen wjjsheid en liefde is. L.J LUIJT. N. LUIJT Blaadboee, T. LUIJT. R LUIJT. Vrede, O.-R. Colonie, 10 Maart 1903. Vanuit Zuid-Afrika werd deze overlijdensadvertentie geplaatst in Nederland. Hoe het verder ging met de Wieringer familie Luijt in Zuid-Afrika is ons tot nu toe helaas niet bekend. Wij zouden het graag te weten willen komen. Interessant is het volgende: Een bekende Luyt in Zuid-Afrika is Louis (ge boren op 18 juni 1932 en overleden op 1 februari 2013). In hoeverre hij een stiefzoon is van een nakomeling van de Wieringer Louw Luijt is niet te achterhalen. Louis, getrouwd met Adri, had vier kinderen. Hij ont hulde dat zijn geboor- tenaam Oswald Louis Petrus Poley was, die hij veranderde in Louis Luyt toen zijn moeder hertrouwde met zijn stiefvader, bierbrouwer, Charles Luyt. In jaren vijftig was hij aanvoer der van het rugbyteam Zo ziet het etiket er uit van Oranje Vrijstaat. op een flesje Luyt bier. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 28