Bekendmaking. Het zwarte schaap Zuid-Afrika (Transvaal), Jn. E00L, door Piet Luijt Lourens Johannes (Louw) Luijt ('het zwarte schaap') werd geboren op 24 februari 1850 te Oosterland als zoon van Nicolaas Luijt, schip per en Trijntje Stam, vroedvrouw. Hij was eerst smidsknecht en later grof-en hoefsmid. Hij ver vulde zijn militaire dienstplicht van 3 mei 1870 tot 2 mei 1871. Op 10 september 1886 trouwde hij te Wieringen met Neeltje Blaauboer, geboren op 18 december 1855 te Westerland, dochter van Dirk Blaauboer, broodbakker en Maartje de Vries, zonder beroep. Toen hij trouwde waren zijn ouders al geruime tijd overleden. Twee kinderen van Louw en Maartje zijn op Wieringen geboren: 1. Dirk Nicolaas, 15 mei 1877. Overleden op 10 maart te Vrede, Orange River Colony, Zuid-Afrika (voorheen Oranje Vrijstaat) 2.Trijntje, 15 december 1886 In Zuid-Afrika is later nog een derde kind gebo ren, waarvan ons alleen de voorletter R. bekend Handtekeningen van het echtpaar Luijt-Biaauboer en de enige op dat moment nog inleven zijnde ouder Maartje Blaauboer-De Vries. Hij werd beschuldigd van diefstal, al of niet met metgezellen, uit de monumentale boerderij van weduwe De Maars (Geertje Jacobs) op Oud Gest (Oosterland). Er bleken veel gouden rijders (munten) verdwenen te zijn. Al degenen die nog iets heb ben te vorderen van den Heer L. LUIJT, Mr. Smid te Oosterland op WTeiioïgen, vervoegen zich vóór of op 6 November 1888 ten zjjnen huize. L. LUIJT. De ondergeteekenden be richten, dat z\j binnen vier weken de reis naar vla Pretoria, zullen aanvaarden. Diegenen, die nog ge negen zijn, ons op die rets te vergezellen, vervoegen zich bjj de GEBRs, PRINS JazoKN, Gravenstraat No, 497, Nieitws- dikp, of bij den Heer L. LUIJT, Mr. Smid, GEBRs. PRINS Jbzoon. L. LUIJT. Eind 1888 vertrekt Louw met zijn gezin via Pretoria naar Transvaal in Zuid-Afrika na een laatste vaarwel aan vrienden en vijanden. De smederij van Luijt werd overgenomen door Jan Kool, eveneens meestersmid. In Het Vliegend Blaadje van 10 oktober 1888 stond een adver tentie waarin Kool bekend maakte dat hij de smederij van Lourens Luijt had overgenomen. Door hot overnemen van de Smederij van L. LUIJT, beveel ik mij ten zeerste bp mjjne geachte plaatsgenooten aan, kunnende een ieder op oen nette en so lide bediening staat maken. Kr. Smid te Oosterland, Wieringen. Louw vestigde zich in Zuid-Afrika. Hij kwam metzijn gezin midden inde Boerenoorlogterecht. De Boerenoorlog ontstond nadat de ongeveer 12.000 kolonisten (voortrekkers genoemd) van uit de Kaapprovincie naar de binnenlanden trok ken (1830-1850). De boeren wilden daar een ei gen republiek stichten te weten Oranje Vrijstaat en Transvaal. Dit voornamelijk om niet onder Engels gezag te komen. De kolonisten boeren waren grotendeels van Nederlandse, Vlaamse, Franse en Duitse afkomst. In 1877 annexeerde het Verenigd Koninkrijk het failliete Transvaal. Er ontstond toen een opstand die leidde tot: De Eerste Vrijheidsoorlog (1880-1881) onder leiding van Paul Kruger. Die oorlog was al voor bij toen Lourens Luijt zich van Wieringen in Zuid- Afrika vestigde eind 1888. OoSTERLAKD, WtERlNGKü. Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 27ê jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 27