Eerst'musiceerde'hij in het jeugdorkest en later in het grote orkest. Er was echter wel een pro bleem: hij blies op een blokfluit! En het geluid dat hij daarmee produceerde paste niet zo erg bij de andere instrumenten. Maar, waar een dorpsgemeenschap groot in kan zijn: Jan Bruul maakte voor Jaap een trombone. Van elektra- pijp, met een trechter als beker en een echt mondstuk, prachtig gelakt. Jaap kon meedoen. Maar wat bleek: de lucht die hij er in blies kon er niet uit! 'Is nizz', zei Jaap. De oplossing werd gevonden door een gaatje te boren vlak bij het mondstuk, en 'ieba' (prima), zei Jaap. Trombone geluid kwam er niet uit, wel veel gepruttel door de ontsnappende lucht, die ook nog rijk voorzien was van sputum. Voor wie naast Jaap zat was dat niet zo prettig. Bij het jeugdorkest mocht hij van dirigent Van Glabbeek altijd even een mars diri geren. Dat was altijd 'De Rekrutenmars'. Jaap kon dat niet zeggen, dus het werd 'De Kuttenmars!'. Ik ben nog een periode zijn tromboneleraar ge weest. Toen Maryan en ik pas getrouwd waren, woonden we in bij opa Tijsen in de Hofstraat. Op zondagmorgen kwam Jaap'op les'. Een toon kwam er niet uit, dus ik zong alles voor uit een boekje met kinderliedjes. Ook foutjes zong ik, die we dan verbeterden, en als ik dan zei dat het goed ging blaakte hij van trots. Na zo'n tien minuten schreef ik z'n volgende les op in 't les boekje. Dan werd de lessenaar keurig opgevou wen, opa kreeg een hand, Maryan en ik ook en vol trots ging Japie de deur uit.Vaak rechtstreeks naar de familie Bakker in de Zwinstraat, waar op zondagmorgen altijd werd gerepeteerd. Jaap ging hier z'n partijtje meeblazen, waarbij Joost nog wel eens z'n wang af moest vegen! Overi gens had Jaap meerdere functies bij Apollo: bij een rondgang door Den Oever van het jeugdor kest of van de drumband was hij vaandeldrager en bij het grote orkest verkeersregelaar. Hij is ook een periode conduc teur geweest bij de NACO. Met NA- CO-pet, tas en kniptangetje stapte hij op het toenmalige bussenplein bij Hotel Zomerdijk op de bus naar Den Helder, controleerde enkele kaartjes en stapte bij de molen weer uit. Vlak bij z'n huis. Dat werd gewoon geaccepteerd, want ieder een kende hem. En wie hem niet kende keek wel een beetje vreemd, maar vond 't goed. Totdat het een keer helemaal fout ging: Jaap stap te in de verkeerde bus en kwam in Alkmaar terecht! Uiteindelijk vond een politieagent een briefje in zijn zak van de visafslag in Den Oever. Daar was hij vaakte vinden.Wiggert Tijsen (waarschijnlijk) kreeg Jaap aan de telefoon. Dat klonk bekend en Jaap was wat gerustgesteld. Hoewel er, volgens zijn zusters, die hem bij de bushalte stonden op te wachten, van paniek geen sprake was geweest. Integendeel, hij vertel de dat hij prachtige jurken had ge zien! Misschien de etalage van een bruidsmodewinkel? Het was wel het einde van zijn conducteurloopbaan. Ik noemde al Jaaps spraakpro- bleem. Hij produceerde wel klan- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27'jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 25