Dorpsfiguren deel 1Jaap van de Kreeke (1929 - 1994) door Gerard Hille Zoals aangekondigd in de vorige editie van ODH, hier bij de eerste aflevering van Dorpsfiguren. Ik kan geen beter voorbeeld bedenken van wat ik bedoel met 'dorps figuren met een beperking^ dan Jaap, of: Japie, van de Kreeke. In de hele dorpsge meenschap bekend en vol ledig geaccepteerd, zoals uit het volgende verhaal zal blij- ken.Veel van wat ik heb op geschreven was me bekend, maar bevestigingen en aan vullingen heb ik gekregen van zijn zussen Corrie en Ma rie, nicht Gerie Smit-Koorn en van Janna en Nico Bakker, waar Jaap heel vaak kwam. De foto's kreeg ik van Nel Tij- sen-van de Kreeke. Waarvoor dank! Jaap van de Kreeke, voor velen Japie, werd in Den Oever geboren op 15 november 1929. De familie Van de Kreeke kwam politiecontrole bleek, dat die z'n papieren niet bij zich had. Met een grote zwaai haalde Jaap zijn rijbewijs tevoorschijn en toonde dat aan de agent. Deze kon het gebaar wel waarderen en Jaap en Martin mochten doorrijden! Bij thuis komst had Jaap veel te vertellen. Van zijn moe der moest er toch eens opgeruimd worden. De rijbewijzen moesten maar eens weg. Zonder dat iemand het merkte dumpte Jaap de papieren bij Joost en Marie Bakker, waar hij veel kwam, in de vuilnisemmer! Toen zijn moeder daar ach ter kwam, moest hij alles terughalen. Waar hij er 'toen mee is bedaard'weet ik niet; waarschijnlijk in hun eigen vuilnisbak. Jaap hield van muziek. Apollo, daarbij was hij altijd te vinden. Hij sloeg geen repetitie over. hier wonen om werkgelegen heid te vinden, zoals zo ve len. Hij werd geboren met het Down Syndroom en had, naar later bleek, ook een ernstig spraakprobleem. Jaap woonde een groot deel van zijn leven in de beschermende dorpsgemeenschap van Den Oe ver. Als kind bezocht hij de kleuterschool, waar hij langer dan normaal verbleef. Andere scholen heeft hij niet bezocht. In het huidige onderwijs systeem had hij waarschijnlijk nog heel wat kun nen leren. Hij werd volledig in het dorp geaccep teerd, wat blijkt uit de volgende voorbeelden. Jaap was een verzamelaar. Bijvoorbeeld van ansichtkaarten en verlopen rijbewijzen. Dorps genoten van wie het rijbewijs vernieuwd moest worden, bewaarden het oude exemplaar voor Jaap. Hij had er dozen vol van! Zelf had hij er al tijd een op zak. Dat kwam goed van pas, toen hij eens een ritje maakte met neef Martin en bij een Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 24