Opening Zeebad 1 941-1942 Een frisse duik in de golven van de Waddenzee. aan de steiger lagen tal van sleepbootjes en bakken. Jan netje kreeg het druk. Ze ver zorgde de boodschappen voor de bemanning van de boten. Daarnaast schonk zij koffie aan de dijkwerkers. Als de stenen waarmee de werklieden werk ten harder bleken dan hun handen kwamen ze bij Janne tje om zich te laten verbinden. Op de plaats waar ze eerder het wieruit zeeopdewal sleep ten, verrezen in 1935 badhokjes. Dat gebeurde op aandrang van Geertje de Haan-Bosker, die er genoeg van had om voor en na het zwemmen begluurd te worden. Piet Portegijs, Jannes Bosker en Gert Lont waren de eerste exploitanten van het zeebad.Toen de eerste twee af haakten, gaf Gert Lont het bad de naam:'Zeebad Quarantaine'. In die tijd stond het water van de Waddenzee ook bij laag wa ter tot aan de dijk. In de Wie- ringer Courant werden altijd de hoog en laag waterstanden bekend gemaakt, wat voor de zwemmers han dige informatie was. De zwemge- legenheid werd uitgebreid met een duikplank en een vlot om in de golven te duiken. Ook werd er een speeltuin gemaakt met verschillende toestellen, zoals schommels en een wipwap. Doch ter Marie hielp haar moeder met de werkzaamheden rond het zwembad, samen maakten ze de kleedhokjes schoon. Ook verkochten ze snoepwaren. 's Zondag werden er tafels en stoelen neergezet en gro te zinken bakken met water om de flesjes drinken koel te houden. Jannetje had inmid dels het belangrijke papiertje verlof A gehaald (waar zij heel Recreëren bij 'Zeebad Quarantaine'. trots op was), dat haar hore- carechten gaf. Schoonzoon Arie Geluk zorgde dan voor de muziek met een bandre corder, waarvoor hij een snoer van 150 m. van zijn huis naar het bad moest uitleggen. Zo werd de 'Kwalletien' een ge liefde zwemplaats voor velen. Veel Wieringers, maar ook toe risten hebben hier menig uur tje met plezier doorgebracht. Zoon Piet is van jongs af aan in het familiebe drijf blijven werken. Jan werd liever timmerman. Dat de familie Lont vooruit strevende mensen waren, blijkt uit het feit dat ze naast hun boerenbedrijf en het zee bad ook vissersbootjes gingen verhuren voor hengelaars en zeepieren gingen verkopen. De botenverhuur en sportvis- serij was door Piet opgezet, het werd zijn werk. Er waren ook moeilijke tijden binnen de familie. Gert Lont kreeg een ernstig ongeluk. Toen hij met zijn paard en wagen naar het land aan de dijk reed, werd hij tijdens het afstappen, ge schept door een auto. Hij liep daarbij een gebroken been op en verschillende kneuzingen. Hierdoor kon hij lange tijd niet werken. Er moest een boeren knecht worden aangetrokken, want ook zoon Piet werd ziek. Hij lag een jaar in sanatorium Zonnegloren in Soest. Toen de ZONDAG a.s. 30 MEI OPENING VAN HET ZEEBAD BIJ DE AMSTELMEERDIJK. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27s jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 21