lül Gielis hard op de deur geklopt. Voor de deur staan enkele le den van de BS met de stengun in de aanslag. Dolf en Martha Gielis worden beschuldigd van sympathieën voor de NSB en weggevoerd. Hun elfjarige dochter Leni blijft verbijsterd achter. Goede mensen vangen haar op en verzorgen haar. Na zes weken onzekerheid komt er een brief die Martha vanuit haar interneringsadres heeft weten weg te smokkelen. In de brief staat dat zij niet weet waar Dolf is en hoe het met hem gaat, Martha heeft kunnen regelen dat Leni voorlopig bij tante Jeanne in huis wordt genomen." Pas na zes maanden worden zij gerehabiliteerd. Zeker niet al les is goed gegaan na de bevrij ding. 31 mei 1945 Heldersche Cou rant pagina 2 "In Wieringen laten de Duit sers alle auto's, lorries, gouden horloges, geld enz. achter. Ook daar zijn weer personen door het Mil. Gezag aangewezen, voor het in ontvangst nemen van die voorwerpen- De bewoners van Den Oever, op Wieringen, hebben zich er wellicht aan ge- ergerd, dat er nog zoveel rollend materiaal over de Afsluitdijk gaat." Gesprek met ooggetuige Dirk Mulder Nz. die destijds der tien jaar was. De mensen op Wieringen waren wel heel nieuwsgierig. Hoe zouden die vreemde mi litairen er uitzien? Tot nu toe was er op Wieringen alleen het 'Feldgrau'van de Duitse solda ten te zien geweest. Het was een heel ander gezicht, die kaki uniformen. Dirk woonde toen op de boerderij Ypelshoef aan de Elft. De Canadezen kwamen hier vanuit Noord-Holland, niet vanuit Friesland over de Afsluitdijk. De 'betonweg' was voor de geallieerde troepen de doorgang via de Afsluitdijk naar Friesland. Hij herinnert zich dat de Ca nadezen heel erg enthousiast werden onthaald. Nooit meer daarna heeft hij zoveel mensen zo blij en opgelucht gezien. Het vreemde was dat er ook Duitse legerwagens meereden in de stoet over de weg. Overal in het dorp zag je Canadese legerwagens. De Alvitloschool werd gebruikt als onderdak voor de soldaten. De NSB-burgemeester Van Diemen werd opgepakt. Bur gemeester Kolff was al jaren door de Duitsers vervangen door deze man. Een bijzondere gebeurte nis: de Duitsers hadden heel veel paarden gevorderd. Die paarden werden door de Ca nadezen bij elkaar gebracht in een weiland op Zandburen. Er waren honderden paarden, bewaakt door de Canadezen. De vader van Dirk, Nan Mulder zag dat zijn paard er ook tus sen stond. Maar ja, hoe bewijs je dat een paard van jou is? Ge lukkig was het een stamboek- paard en vader Mulder had er een tekening van. Meteen kon hij het dier weer terugkrijgen. Een bijzonder schouwspel was het wegtrekken van de Duitsers. In een lange rij paard en wagens trokken ze over de Afsluitdijk, onderweg alles weggooiend wat ze niet mee konden nemen. Een opmerkelijk verhaal is dat één van de Canadese sol daten Jaap Mostert bleek te zijn die in de jaren dertig ge- emigreerd was naar Canada. Nooit meer had iemand van De aftocht van de Duitsers. Zo vertrokken zij van Wieringen, met paard en wagen naar de Heimat. (foto's beschikbaar gesteld door Dirk Mulder)

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 12