Deutsche Zeitung moesten maar oppassen met hun vreugde uitingen. Het 'Nijmeegsch Dagblad'van 5 mei 1945. Ook pers was vrij in Nijmegen Het dagblad verscheen al sinds ok tober 1944, wegens papierschaarste op het nu moderne kleine formaat, (foto archief Bob Gorter) Wieringen Op 5 mei 1945 waren dus grote delen van Nederland nog bezet door de Duitsers. Het was dus niet mogelijk, ondanks de wapenstilstand, dat op die datum overal al geallieerde soldaten zouden zijn. Daar gin gen soms wel dagen overheen. Voor Wieringen duurde het tot 8 mei 1945 voordat de eerste geallieerde troepen hier kwa men, Canadese soldaten. Via de illegale uitgave van Trouw uit Schagen voor Noord Hollands Noorderkwartier van zaterdag 5 mei 1945 kwam het bericht van de capitulatie van de Duitse troepen in onder an dere Nederland. Hierin stond onder meer het volgende: "Orde en tucht na het vertrek van de Duitsers" Met groten nadruk wijzen wij het publiek er op, dat orde en tucht na het vertrek van de Duitsers onverbiddelijk ge handhaafd zullen worden. De politie en de Nederl. Binnenl. Strijdkrachten zijn daarvoor verantwoordelijk. Plundering of roof, ook diefstal van brand stof zijn strikt verboden. De N.S.B.ers mag door het publiek geen overlast worden aange daan. De Overheid zal deze landverraders berechten. De Nederl. Binnenl. Strijdkrachten hebben de opdracht bij iede- ren poging tot roof, diefstal of iets dergelijks onmiddellijk met scherp te schieten. Wij doen een beroep op alle Nederlan ders om zich vrijwillig als vrije mannen waardig te gedragen, maar moeten ieder die zich niet aan orde en tucht houdt, waarschuwen, dat op kritieke ogenblikken van eenige toe geeflijkheid bij de organen, die tot handhaving van het gezag geroepen zijn, geen sprake kan zijn. Wij zijn vrij! Nu kan de vlag met den oranjewimpel uit, want wij zijn vrij! Het is bijna te mooi, maar wij zijn vrij! Wij zijn niet langer een geknecht, verslagen volk, tot slavernij gedoemd, maar wij zijn vrije Nederlanders! Wij kunnen ademhalen in de frisse, reine lentelucht en wij kunnen zeggen wat ons op het hart ligt. Er is geen Gestapo...." Kapper Gielis De bevrijding van Neder land, ook op Wieringen, leidde soms tot excessen. Zo werden Belgische kapper Gielis en zijn Duitse vrouw gearresteerd. Hun elfjarige dochter Leni werd aan haar lot overgelaten (zie het artikel van Tiny Hoogscha- gen-Metselaar: De gebroeders Gielis in Op de Hoogte num mer 5, december 2006) In dat artikel schrijft zij onder meer het volgende: "Het lijkt erop dat alles bij het oude blijft.Toch niet. Intus sen is in het dorp door enkele kwaadwillenden een geruch tenstroom op gang gebracht om het 'buitenlandse' gezin Gielis tot pro-Duits te verkla ren. De stemmingmakerij gaan zo ver dat openlijke beledigin gen en scheldpartijen plaats vinden. Dit zal dramatische ge volgen hebben voor het gezin. In de rumoerige dagen direct na de bevrijding gaan mensen, in hun ijver om met verraders af te rekenen, alle personen die zij verdenken van collabo ratie met de vijand aangeven bij de BS. Daarbij letten zij niet op het aanwezig zijn van harde bewijzen, hun gedachte is: dan wordt het uitgezocht en als zij onschuldig zijn komen ze wel gerehabiliteerd terug. Zo wor den er fouten gemaakt. Op de dag dat de NSB-ers worden ge arresteerd wordt er bij het gezin Keine Kapitulation in Holland Er kwam langzaamaan meer voedsel. De vreselijke winter voor het bezette deel van Ne derland, 1944-1945, de hon gerwinter, was nu echt voorbij. NI-JMEEGSCH DAGBLAD m firn Awirrfutuirx Amtliche deutsche Erklaruné DEN HAAG, S. Mal 1945. Es wurde gestem abend in veischiedenen Stadten des We stens der Niederlande das Gerücht ver- breitet, wonach die deutschen Truppen in Holland kapituliert haben sollen. Diese Geruchte gehen zurück auf mlssverstandene Fein dmeldungen. Es kann bestimmt exklait wer den, dass alle Nachiichten ilber eine Kapitulation in Holland falsch sind. Die Bevölkerung wird daher emstlich ermahnt, sich vor Demonstrationen jeglicher Art zu hüten, da sonst im Interese der Aufrechterhaltung von •Ruhe und Ordnung die entsprech enden Mass- nahmen er griffen werden mo»en. Heden. 5 Mei 1945. des morgens 8 uur: Het uur van Neêrland's bevrijding heeft geslagen! vnimid Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 27e jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 11