Zeventig jaar bevrijd door Bob Gorter Dit jaar, op 5 mei 2015, herdenken we het feit dat Nederland zeventig jaar ge leden werd bevrijd. Op die datum gaven de Duitse troe pen in Nederland zich over. Vanaf acht uur 's morgen gold er een wapenstilstand. Niet dat alle delen van Nederland toen al vrij waren, want op Texel was er een opstand van Georgische soldaten, met veel slachtoffers en schade. Pas op 20 mei werd Texel be vrijd. Voor Schiermonnikoog zou het nog tot 11 juni duren voordat er geallieerde troe pen op het eiland kwamen. De bevolking hoorde en las alleen Duitse propaganda. Er waren tal van illegale krantjes die probeerden zo goed als mogelijk was neu traal nieuws te brengen. Dat was streng verboden, even als het luisteren naar Radio Oranje uit Londen. Alle radio toestellen moesten worden ingeleverd. Een mogelijkheid om aan 'ongekleurd' nieuws te komen was het lezen van De Vliegende Hollander, een krant die de geallieerde lucht macht boven Nederland uit strooide. Het laatste nummer verscheen op 10 mei 1945. Er stond achterop: 'Niet bewa ren, doorgeven', zodat zoveel mogelijk mensen kennis kon den nemen van de inhoud. Op het bezit van zo'n krantje stonden zware straffen. Dit gold ook voor het in bezit hebben en het lezen van uit gaven van de illegale pers. D U ITS CH LAND CAPITULEERT Bevrijding De bevrijding van Neder land begon op 14 september 1944, toen Maastricht bevrijd werd. Op 17 september volg den de luchtlandingen van Brit ten bij Arnhem en Amerikanen bij Nijmegen. Zoals bekend is de landing bij Arnhem mislukt, maar de Amerikaanse luchtlan dingstroepen, later aangevuld met onder meer Engelse land troepen, bij Nijmegen hebben er voor gezorgd dat de stad en omgeving vrij werden van Duitse soldaten. Er werd van uit Noord-Brabant een corridor gevormd. Ik woonde toen in een dorpje in de gemeente Nij megen. Wij waren dus al vrij in september 1944. Dat 'vrij' was wel erg beperkt: de Duitsers waren weg, maar er was nog vijfmaanden lang oorlog en er waren beschietingen en lucht gevechten, want de Duitsers probeerden steeds gebied te rug te veroveren. Vijf maanden lang zaten er meer dan vijfhon derd Engelse soldaten in ons kleine dorp. Wel was een groot deel van Zuid-Nederland vrij in december 1944. In april 1945 werd een aanval ingezet die zou leiden tot de geleidelijke bevrijding van heel Nederland. De Duitstalige krant 'Deutsche Zeitung in den Niederlanden' verscheen nog op 5 mei 1945 met een uitgave waarin stond dat er niets van waar was dat de Duitsers zich hadden over gegeven en dat er een wapen stilstand zou zijn. De mensen Winter 1944-1945. Sneeuw. De schrijver van dit artikel als vijfjarige jongen bij een Engelse officier van de Polar Bears, die in het dorp waren gelegerd. Van links naar rechts Bob Gorter, Engelse officier, jongen daar achter onbe kend en mijn broer Egbert. Op de achtergrond nog een jongen op klompen in een korte broek, (foto archief Bob Gorter) DB VLIEGENDE HOLLANDER Historische Vereniging Wieringen "Opde Hoogte" 27e jaargang nr. 2 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 10