Het eiland Wieringen in 1787 Een verslag door Pieter van Cuijck, bewerkt door Bob Gorter Inleiding Onlangs kregen we het boek'Brieven over Texel en de nabij gelegen eilanden' ca deau voor de bibliotheek/het archief van onze vereniging. Het is een herdruk uit 1969 van een boek dat in 1789 is verschenen. Er staat ook een hoofdstuk in over Wieringen, met een mooie illustratie door de schrijver, de Haagse kunst schilder Pieter van Cuijck (1720-1787). Zoals uit de tekst blijkt vindt deze 'deftige' Ha genaar de verschillen tussen Wieringen en Den Haag wel erg groot, vooral omdat hij van lekker eten houdt. Ik heb de tekst een beetje gemoder niseerd en af en toe wat be kort en aangepast, omdat de taal van 1787 toch wel heel anders is dan die van nu. Bob Gorter Het eiland Wieringen Na alles wat ik over Texel heb geschreven zal ik nu iets zeggen over de eilanden Wie ringen, Vlieland en Terschel ling, maar niet zoveel als van Texel, omdat ik niet op deze ei landen heb verbleven, maar ze alleen heb bezocht. Wieringen is voor het groot ste gedeelte hoog land, van de zelfde aard als de hoogten op Texel, een leemachtige grond met keien doormengd, zoals eerder beschreven is. Hier is nogal veel bouwland en wanneer het koren gemaaid is lopen de schapen en kippen overal heen. De landerijen zijn hier afgemerkt met grote kei stenen. De wol, de kaas en de lammeren zijn hier wel, maar minder dan opTexel. Ik kwam hier met een boeier bij Westerland aan, waar maar heel weinig huizen staan. Het kerkje van Westerland is het oudste dat ik in de provincie gezien heb, er is veel tufsteen bij de bouw gebruikt en het heeft zogenaamde gegoten muren. Dat zijn twee muren met daartussen cement en keiste nen. Het koor is apart gebouwd en niet met de kerk verbonden, het bovenste deel van de toren is waarschijnlijk omgewaaid of verbrand. In dit kerkje zijn oude zerken die de bovenkant vormden van stenen doodkisten. Deze soort steen is er volgens mij geko men toen de Noormannen hier de baas waren. Ik heb niemand gesproken die ook maar enig idee had wat de uitgehouwen figuren op de zerken beteken den, behalve natuurlijk figuren die een kruis voorstelden. Hippolytushoef "Hippolites-hoef, gewoon lijk genoemd Ypelshoef", is een aangenaam dorp, vol huizen en boomgaarden; het kerkje zal in de elfde of twaalfde eeuw gebouwd zijn. In het koor, dat met een schot is gescheiden van de kerk en niet gebruikt werd, lagen onder een hoop puin en zand toch stukken van stenen beelden die mogelijk toen het middengedeelte van de kerk is ingestort daar zijn 'neergesmeeten'. De kerk is in het jaar 1674 weer hersteld. Van Ypelshoef wandelt men naar Stroe, waar alleen en arm kapelletje is. Boven de deur is een bas-reliëf van een varken uitgehouwen. Dit dier, getrou we metgezel van Sint Antonius, laat zien aan welke heilige dit kapelletje was gewijd. Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 27e jaargang nr. 1 - 2015

Op de Hòògte - Wieringen | 2015 | | pagina 24