Naast het gezin Hegeman woonden Jacob Kaleveld en Hil- gon Bakker met hun kinderen Si mon, Reijer, Jan en Grietje. Jacob overleed in 1905. Hilgon begon een kruidenierswinkeltje waarin de kinderen allemaal meehielpen. Er was van alles te koop: kruide nierswaren, zakdoeken, touw, verf, klompen, stokvis, drogisterijartike len, ook teer en pek. De buren aan de andere kant waren Elbert Bak ker en Antje Hutman, die in een klein huisje van de diaconie woon den met hun kinderen Guurtje, Simon, Trijntje en Piet. Elbert was schipper, Antje dreef een zaakje in groente en fruit. Ze ging met een handkar Den Oever en de Gest op met koolrapen, gele, groene en sa vooiekool, wortelen, uien en mos- Hoek Hofstraat/ Noorderweg (rechts). Links het huis met winkeltje van Adriaan en Antje Hegeman-Tijsen. Daarnaast het dubbele woonhuis van visserman Kees Rotgans. gestoofde vis. Net voor de maal tijd gingen veel mensen met een gewoon theekopje naar Antje om voor een paar centen mosterd te halen, mosterd bij de vis. Als de jongens van de lagere school komen moeten ze een vak gaan leren. Van de vijf zonen Hege man volgt alleen oudste zoon Jan zijn vader op en wordt timmerman. Dochter Dieuwertje trouwt in 1886 met Cornelis de Wit, in 1855 geboren op de Gest. Cornelis is landman, arbeider en veehouder. Ze gaan wonen in de Zeestraat, in het huisje rechts naast de bakke rij van Cornelis Tijsen, later Anton Cornelissen, dat ze voor honderd gulden gekocht hebben van Reijer Wagemaker, een oom van De Wit. Het is een klein huisje met een af dak waarover een druivenstruik groeit, achter het huis staat een geitenstal, 's Winters gaat Cornelis dorsen met de vlegel bij verschil lende boeren. Het kaf wordt op stal aan de koeien gevoerd. Later wordt het weekloon zes gulden. Kattengat, en zeg dat oom Nan met krukels aan de steiger ligt, dan kan ze het eten opzetten." Peet Guurtje Zomerdijk woont ook aan de Noorderweg, een lang huis naast schoenmaker Lont. Graag gaan we even naar Peet Guurtje en krijgen dan vaak een 'heirkoek' (haardkoek), een plat brood op het fornuis gebakken.' terd. Als Kees Rotgans 's zaterdags na het vissen op de Noordzee huis waarts keerde deed hij onderweg nog een laatste streek. Dorpsom roeper Jan Wiegman liep dan een rondje om te berichten dat er verse schol aan de haven was. Dan ging ieder met een emmer er op af om 50 of 60 scholletjes te halen. Zon dag werd dan een feestdag met De Noorderweg en bewoners rond 1904. De man met de pijp is Pieter Hendrik Hegeman. Het meisje in het midden met het kind op de arm is Gerritje Hegeman, het kind is Dieuwertje Hegeman, dochters van Jan Hegeman jr. en Maartje Tijsen. Links de smederij van Jan Metselaar, rechts de woning met werkplaats van Jan Hegeman jr. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 5 - 2014 - 7 -

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 9