12 Klaas 1867-1867 1869-1869 1870-1946 1871-1872 1874-1874 1874-1921 1876-1937 1879-1879 1881-1881 J - jaar Jan streeft naar een eigen werk plaats en het gezin komt in 1866 naar Den Oever waar aan de Ha venstraat een pakhuis beschikbaar is. Er staat een huisje bij waar het gezin gaat wonen. De achterkant van de werkplaats is bereikbaar over de Noorderweg. Jan is nu een zelfstandig wagenmaker/ timmer man. In de werkplaats heeft hij een grote draaibank op handkracht om houten wielen te maken. In de na bijheid van de haven met de hou ten schepen doet hij ook scheeps- timmerwerk. Jan en Gerritje krijgen een groot gezin, in Den Oever worden geboren: 4 Klaas 5 Klaas 6 Willem Pieter 7 Antje 8 Klaas 9 Pieter Hendrik 10 Wouter 11 Jacoba Cornelia Gedeelte van de Havenstraat, links de Voorstraat met de kapel. De Havenstraat/ Noorderweg was rond 1900 een buurt met veel nijverheid. Behalve Jan Hegeman had Dirk Bakker er ook een tim merwerkplaats en Jan Metselaar een smederij. Er was een goede samenwerking tussen de buren. De wagenmaker maakte houten wie len, waarna de smid er de ijzeren banden omheen smeedde. Naast de timmerwerkplaats van Dirk Bak ker en naast de smederij stonden de wierpakhuizen met een wier pers erin van Jan Evert Bakker en van Paulus Kaan. Er werd ook geboerd aan de Ha venstraat door Jan Koorn, die ook broodbakker was, met zijn vrouw Ariaantje Zomerdijk en kinderen Volkert, Geertje, Simon, Maartje en Cornelis Jan. schipper, visser en groente handelaar schipper en visser timmerman en brievenbesteller Zoon Volkert vertelt: 'Wij woon den toen op de boerderij aan de Ha venstraat 6, waar vader in de win ter zes koeien op stal had en oom J. Tijsen vier koeien. Achterom ston den nog een paar pinken en in de tuin was een boet met twee kalve ren en een paar varkens. Tussen de boerderij van ons en van oom Piet Koorn was nog een boetje. Daarin huisden een twintigtal eenden die dagelijks de Noorderweg uitgingen naar de Noorderkulen waar veel water was en vee! riet. Een eldo rado voor eenden, 's Avonds haalde vader deze beesten weer naar huis, anders bleven ze daar de nacht over en waren er 's morgens geen eie ren. Deze eieren werden bij groot vader Koorn in de bakkerij gebruikt om twee maal per week beschuit te bakken. Naast ons woonden in de trouwt met Reinoutje Droog trouwt met Jacobje Ras trouwt met Pietertje Zomerdijk boerderij, thans Lunchroom Tante Pietje, oom Piet Koorn en Guurtje Bakker. Aan de andere kant van het stegelke, dus in het voorhuis, in wonend Dieuwer van Melis. Zelden zag je deze vrouw buiten. Oom Piet had vijf stallen half, dus zes melk koeien, twee vaarzen en twee pin ken en in de tuin een boet, waarin een paard, 's Avonds schopte Bruin, zoals oom Piet het paard noemde, soms de planken uit de boet. Moeder Koorn is met de was naar de Noorddijk geweest. Jan de sogger, het lam, gaat dan met haar mee. Er liggen al wel zeventien par tijen was te bleken in de zon. Sog ger graast een beetje aan wat riet blaadjes, die in de 'kuien' groeien. Bij terugkomst zegt moeder: "Ga even naar Peet Guurtje van het Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 5 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 8