In het kort wat biografische gegevens over ex-kroonprins Wilhelm van Pruisen (Wikipedia): J-\èj'aor Ook dit bericht werd naar Leen- dert Spaander gestuurd (vertaald uit het Duits): "Persbericht, eventueel gebruik maken van bronvermelding. Oosterland, 27 mei 1919 De voormalige Duitse kroon prins heeft op 28 mei van deze maand voor de eerste keer sinds 22 november vorig jaar het hem door de Nederlandse regering als verblijf aangewezen eiland Wieringen verlaten om met toestemming van de regering korte tijd zijn moeder, de kei zerin, te bezoeken. Het treffen vond plaats op een landgoed bij Amersfoort. De prins vertrok woensdagmorgen vroeg van het eiland en reisde verder van Van Ewijcksluis per auto. Tegen de middag kwam hij bij Amersfoort aan. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering verge zelde hem, evenals burgemees ter Peereboom en zijn voorma lige adjudant. Het samenzijn van moeder en zoon, die elkaar sinds een jaar niet hadden ont moet, duurde ongeveer twee uur. Daarna keerde de keizerin terug naar Amerongen. In de late avond was de kroonprins weer terug op Wieringen." "Om verkeerde berichten voor te zijn stuur ik u graag enige opmerkingen over de aan komst van de kroonprinses die vandaag een bezoek bracht aan haar echtgenoot op Wieringen. Zij kwam rond half twee in Van Ewijcksluis aan. Ter ontvangst waren aanwezig de voorma lige adjudant van de kroonprins majoor Müldner von Mühlheim en burgemeester Peereboom. Samen met de kroonprinses reisden de beide jongste prin sen Hubertus en Friedrich, een vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering, de vroegere hofmaarschalk Von Müller, hof dame juffrouw Von Tschirschky en ook nog een mannelijke en drie vrouwelijke bedienden. De overtocht van Van Ewijcksluis vond plaats met de postboot. Aan de haven stond de kroon prins te wachten met de vrouw en de zoon van de burgemees ter. Van de haven ging men met twee auto's naar Oosterland. Omdat de ruimte in de kleine pastorie heel beperkt is, logeren de beide prinsen en hun kinder juffrouw bij de burgemeester. Met de meeste hoogachting uw Müldner von Mühlheim, majoor buiten dienst. Op 6 september 1919 schreef een adjudant van de prins, majoor Müldner von Mühlheim, het vol gende aan Leendert Spaander (ver taald uit het Duits): Naar haar is het slot Cecilienhof in Potsdam vernoemd. Hij werd in 1907 tot legerofficier benoemd.. Op 1 december 1919 deed hij af stand van zijn rechten op de Duitse troon. Hij keerde na de opheffing van zijn ballingschap in 1923 terug naar Duitsland. In de jaren dertig leerde hij Joseph Goebbels, Ernst Röhm en Adolf Hitler kennen; Her mann Göring kende hij nog uit de Eerste Wereldoorlog. Frederik Wilhelm Victor Au gust Ernst van Pruisen (Potsdam, 6 mei 1882 - Hechingen, 20 juli 1951) was de oudste zoon van kei zer Wilhelm II en keizerin Augusta Victoria. Kroonprins Wilhelm was de laatste kroonprins van Pruisen en het Duitse Keizerrijk. Hij werd op strenge en Spartaanse wijze opgevoed en stond afstandelijk tegenover zijn vader, die hem on persoonlijk bejegende en geen enkele tegenspraak duldde. Op 6 juni 1905 trouwde hij met hertogin Cecilie van Mecklenburg-Schwerin. De ex-kroonprins en Adolf Hitier, Potsdam, 21 maart 1933. (Foto Bundesarchiv Berlin). Daar Hitier hem en de keizer be zwoer van zins te zijn de monarchie te herstellen schaarde de kroon prins zich openlijk achter de nazi's. De Führer kwam echter al snel op zijn belofte terug en in 1935 werd definitief duidelijk dat er van een nieuw keizerrijk geen sprake zou zijn. Hierop keerde Wilhelm zich van de nazi's af en weigerde toe te treden tot de NSDAP. In 1945 moest de Hohenzollernfamilie uit Berlijn vluchten. Zij konden vrijwel niets meenemen en verloren ook hun uitgebreide landgoederen in de Duitse gebieden die door Polen werden geannexeerd Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 5 - 2014 - 22 -

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 24