Het tijdschrift De Prins ('der ge- illustreerde bladen') bracht een fo toreportage: De Telegraaf schrijft op 23 no vember 1918 over zijn komst onder andere: "De ex-kroonprins is gistermid dag om half twee met een boot van den Waterstaat te Wieringen aangekomen. Hij was zichtbaar on aangenaam verrast over den aard van zijn ballingsoord, maar nam een pose aan van vroolijkheid, door zich glimlachend met zijn gevolg te onderhouden. Het publiek gedroeg zich zeer koel. De ex-kroonprins werd door niemand gegroet. Bij zijn vertrek per rijtuig naar Oosteriand werden uit de menigte kreten aangeheven als Hij heeft nog bloed op zijn jas zitten" en "Ze moesten hem maar vermoorden." In een viertal rijtui gen werd naar Oosteriand gere den, waar hij hedenmiddag te half drie aankwam en z'n verblijfplaats betrok. Een lste Luitenant van het Nederlandsche leger vergezelde hem tot zijn verblijfplaats." Vooral de eerste weken dat de ex-kroonprins op Wieringen ver bleef werd er lang niet altijd gun stig over hem geschreven. Het vol gende artikel van Henri Habert is daar een voor beeld van. De tekst is letterlijk overgenomen uit de krant. (krantenartikel afkomstig uit de schen king van kleinkinderen van meester Spaander) Uit De Courant van 2 december 1918: "FRIEDRICH WILHELM VON HOHENZOLLERN OP WIERINGEN EEN SOMBERE GAST Wieringen, 30 Nov. 'Andere tijden, andere liën' zegt een spreekwoord. 'Andere tijden, dezelfde liën', zouden we nu kun nen zeggen. Het is nu vijf jaar gele den dat ik hem voor het eerst zag. Ah! de schoone, die heerlijke tijd, lijkt wel ver achter ons. Niemand van onze generatie heeft zooveel toorn en haat doen oplaaien, heeft zoovelen tot hoonend lachen be wogen. Maar toch wist hij bij uit stek handig gebruik te maken van de onwetendheid, van de domheid van den Duitschen bourgeois. Het was hem voldoende, als zijn kroon prins maar deed of hij glimlachte. Zij lijkt wel ver achter ons, die peri ode. 'Andere tijden, dezelfde liën'. Toen, in 1913, heb ik hem voor het eerst gezien. Hij verkeerde altijd in "Pastorie van het dorpje Oosteriand op het eiland Wieringen, welke thans tot verblijf van den ex-Kroonprins Wilhelm von Hohenzollern dient". gezelschap van zijn Zobellitz. Als in 1913 heb ik ze vandaag samen ge zien, met levendige gebaren, alsof er nog sprake van was met iemand fertig te worden. Heel Wieringen lacht om zijn onhandige gebaren en omdat hij zoo zonderling als pseudo Hollandsche visscher is opgedirkt. Is het vermoeienis, de verslappen de uitwerking van het klimaat, de natuurlijke afkeer van een wereld die hem onbekend is, en die een straatje omloopt als ze den keizer lijken figurant ziet aankomen? Deze is dikwijls onhandig genoeg om zich daarover boos te tonen. Ik heb me o.a. laten vertellen, dat de loonen, die hij uitbetaalt, bespottelijk laag zijn en zijn geschenken treurig. Zijn bediende, Jan Bruul b.v. verdient slechts vijf-en-twintig gulden per week. Cornelia Bruul-Takes, vrouw van eerstgenoemde, die zijn ont bijt klaarmaakt, ontvangt een rijks daalder per dag. Een 19-jarig jong meisje, Marie de Haan, dochter van de eigenaar van het hotel De Haan, die voor zijn diner zorgt, krijgt ook twee gulden vijftig per dag. Van daag glimlachte hij niet. Op zijn gezicht stond duidelijk te lezen dat hij slecht gehumeurd was. Hij was somber, nerveus en zocht naar ie mand om zijn verheven toorn op te koelen. Toch trachtte hij te glim lachen als iemand hem groette. Eergisteren was hij zeer onrustig. Gebrek aan geld schijnt daarvan de oorzaak te zijn geweest. Maar gisteren heeft hij bezoek gehad van een Duitscher die uit de rich ting van Amsterdam kwam en hem eenige proviand bracht. Heel Wie ringen is van deze bijzonderheid op de hoogte. Men weet dat hij be zoek kreeg van zijn betaalmeester. Iedere visscher op het eiland is rij ker dan hij. Deze menschen hebben fabelachtige sommen verdiend met de mosselenvangst. De kroonprins komt meermalen in de Wieringer koffiehuizen. Hij gaat er biljartspelen met Van Gijn, machinist te Ewijksluis, en een ze- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 5 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 22