- 19 J -1 jaar I. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hóógte" 26e jaargang nr. 5 - 2014 Wilhelm werd met de trein vanuit Limburg naar Amsterdam gebracht. Journalisten probeerden hem op het station en in de trein te interviewen, wat wonderwel lukte. Wilhelm reisde in een eerste klas coupé met gesloten gordijntjes. De krantenman ontmoette hem in de verbindingsgang van de trein. Hij wordt beschreven als een lange slanke figuur, gekleed in een strak bruin sportkostuum, hoge bruine rijkappen tot de knieën en een lichtgrijze sportpet op het kortge knipte haar. Op vragen hoe hij was ontvangen zei hij dat iedereen heel aardig was. Het kasteel Swalmen was ook erg mooi. Wat hij er van vond dat hij naar Wieringen werd gebracht kon hij niet zeggen. Zijn vrouw zou in Duitsland blijven. Hij maakte een nerveuze, gelaten in druk. Hij zei nog dat hij zijn vader (ex-keizer Wilhelm II) lang niet had gesproken. Daarna stapte hij over op de trein naar Enkhuizen, on der politiebewaking. De reis van "Aankomst van den ex-Kroonprins in de haven van Wieringen; de bevolking kijkt nieuwsgierig naar dit zeldzame en verrassende vertoon, dat plotseling een soort vermaardheid geeft aan het stille, vrijwel onbekende eilandje, waarop de gansche wereld thans haar aandacht richt. De vreemde gast in dit ballingsoord wordt per rijtuig naar de pastorie vervoerd." 22 november 1918: De betaal meester Von Berg huurde een kamer bij Spaander. Toen de prins in Oosterland aan kwam stond Duifje met twintig vrou wen en meisjes te kijken en ook een paar boeren die wat minder vleiende opmerkingen maakten. De oude of de jonge? Links de ex-kroonprins, rechts zijn vader, de ex-keizer. (Foto Bundesarchiv Berlin, 1923). Enkhuizen naar Wieringen verliep niet al te voorspoedig. Wilhelm zou met het motorjacht Noord-Holland van Rijkswaterstaat naar Wierin gen worden gebracht. Door de mist raakte de boot in ondiep water, liep vast en kreeg een defect aan de schroef. Toch kon rond midder nacht nog de haven van Medem- blik worden bereikt. In de krant staat vervolgens: "Er waren blijkbaar geen le vensmiddelen aan boord geweest. De hotelhouder alhier (Medemblik, BG), ook opgebeld (evenals de bur gemeester) kon niets gereedma ken, aangezien hij 's nachts geen gas mag branden (eerste wereld oorlog, schaarste, BG). Het gevolg van de kroonprins sloeg eenige bussen biscuit en chocolade in." De volgende dag bracht de sleepboot Rotterdam het jacht, dat veel last van de wind had, de ex- kroonprins naar Wieringen. Een knipsel uit de verzameling van meester Leendert Spaander laat het volgende zien over de aan komst van de kroonprins. "De ex-Kroonprins Wilhelm von Hohenzollern met klein gevolg aan boord van het jacht, dat hem naar Wieringen overbrengt. Een lste Luitenant van het Nederlandsche leger, met den interneering van den gewezen troonopvolger belast, staat naast hem."

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 21