Het begin (of het einde) J^jaar ju* II De kroonprins als jongeman in Duits land, met onderscheidingen. Het was 11 november 1918. In Versailles (Frankrijk) werd een wa penstilstand gesloten waardoor er een einde kwam aan de eerste we reldoorlog. Duitsland had de oorlog verloren. De keizer van Duitsland vluchtte naar Nederland, zijn zoon Wilhelm volgde korte tijd later. De kranten uit die tijd staan vol met geruchten en ook met vragen. Wat zou er met beide he ren gebeuren? Uitleveren aan de geallieerden, zoals dringend werd gevraagd, was uitgesloten. De keizer vond eerst onderdak in Amerongen en later in Doorn. Voor de kroonprins werd een oplossing gezocht. Er werd door de regering heel geheimzinnig gedaan over de toekomstige verblijfplaats van de jonge Wilhelm. Weinig werd aan de pers verteld. Zijn verblijfplaats moest in ieder geval ontsnappen uitsluiten. Zo kwam men op Wie- ringen. Dat vond men kennelijk afgelegen en geïsoleerd genoeg in die tijd. Er werd niet altijd aardig over ons toen nog eiland geschre ven. In de NRC van 21 november 1918 stond het volgende, als begin van een artikel: "De gewezen Duitse Kroonprins Men meldt ons van het eiland Wieringen voor verblijfplaats van Kroonprins Wilhelm als militair tijdens de eerste wereldoorlog. den gewezen Kroonprins (St. Hip- polytushoef): Indien het in de bedoeling heeft gelegen voor verblijfplaats van den gewezen Kroonprins een van de overige wereld geheel afgesloten, ten eenen male troosteloos en ver loren oord uit te kiezen, heeft met in het eiland Wieringen zeker een goede keus gemaakt." Einde citaat. Weliswaar vond de schrijver van het artikel Hippolytushoef "een groot en welvarend dorp", maar de kroonprins zou worden onderge bracht in een van de gehuchten midden in het totaal verlaten land schap, bestaande uit enkele boe renhoeven, waarvan Oosterland er één was. De bevolking deed nogal ongeïnteresseerd, alsof niet een "gewezen troonopvolger van een ineenstortend wereldrijk" bij hen werd ondergebracht. In een andere krant werd ge schreven over een nieuw St. He lena (het eiland waar Napoleon gevangengehouden werd). In De Telegraaf van 22 novem ber 1918 stond een positiever ver haal over Wieringen: "De ex-kroonprins wordt he denavond te Wieringen verwacht. Het eiland wacht met eenige on verschilligheid de komst van het keizerlijk jongmensch af. De be woners van Wieringen zijn kalme, philosofische menschen en zij ma ken zich niet in het minst druk over deze opgedrongen gasten. Wierin gen is een van die vriendelijke on bekende eilandjes in de Zuiderzee, die uitermate geschikt zijn om er een vacantie te slijten. Wanneer men met de postboot het kleine haventje binnenkomt, treft al da delijk de vredige atmosfeer van het eilandje. De wegen slingeren zich langs vriendelijke boerderijtjes en weilanden. Het haventje ligt vol visschersschuiten. De menschen zijn vriendelijk en hulpvaardig in het verbanningsoord van de uitvin der van de frissche, vroolijke oorlo gen. Alleen is het minder geschikt voor iemand, die in eenige weken tijds een leven vol minderwaardige aspiraties heeft te begraven en te vergeten." In het begin werd er door de regering een hotel gezocht op Wie ringen. Toen dit niet mogelijk bleek (geen van de twee hotelhouders wilde zijn huis een half jaar ont ruimen) huurde men van de do minee de pastorie van Oosterland. Die kreeg volgens de krant duizend gulden als hij zijn huis voor een half jaar verhuurde. Wie zou er in de pastorie komen wonen? Duifje schrijft hier over in haar dagboek: 21 november 1918: Pa vraagt wie er komt te wonen. Dat mochten de heren niet zeggen. Pa zei toen dat zij alleen maar moesten zeggen of het de oude of de jonge was. Hij kreeg ten antwoord dat het niet de oude was. Er was al een boot met huisraad aangekomen en later volgden nog een paar Duitsers. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 5 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 20