Verzuiling Scholen hulp in de huishouding. Beiden zeer gewaardeerde werknemers. Camiel is zeer ambitieus en krijgt tijdens het dienstverband de mo gelijkheid om de Landbouw Win- terschool te doorlopen. Daarna gaat hij begrijpelijkerwijs ander werk zoeken. Er is een goede band met het personeel, dat blijkt uit een traditie van lange dienstver banden. Fie heeft van haar 16e tot haar 76e jaar geholpen in de huis houding, zestig jaar lang. Camiel heeft tot vorig jaar geholpen met selecteren en sorteren. Werkne mer Willem Boot kwam 38 jaar ge leden in dienst en is dat nog steeds naar volle tevredenheid. Bakker begint al vroeg met me chanisatie. Hij kan goed rekenen en daarnaast is hij sociaal bewogen. Hij rekent uit hoe hij zonder ex tra kosten het personeel het hele jaar door werk kan aanbieden. Hij maakt zelf een bietenrooier die goed werkt. De paarden gaan in 1953 weg en er komen drie trac toren; een Farmall Cub 9 pk op benzine en een Fordson Major en een John Deere 60, beide op petro leum. Het personeel moet wennen aan de nieuwe manier van wer ken. Bakker is in die periode vaak weg voor bestuurlijke functies. Hij is voorzitter van de VVD afde ling Wieringermeer en secretaris van de CAV Wieringermeer. Als hij terugkomt van een vergadering en aan de mannen vraagt hoe het rooien gegaan is, zeggen ze: "Wat denk je, met een bromfiets en een petroleumstel kun je toch geen bie ten rooien?" Sindsdien een gevleu gelde uitdrukking in huize Bakker. Later in de jaren zestig raakt het materiaal wat verouderd, men blijft werken met een getrokken ploeg en zonder aangedreven eg gen. Door de kleigrond met de vele kluiten worden de aardappe len nog lang met de hand geraapt in plaats van machinaal gerooid. Ook met combinen wordt heel laat begonnen om de mensen aan het werk te houden. Bij de toewijzing van de boer derijen speelde ook de godsdienst een rol. Er werd gestreefd naar een opbouw van de bevolking in de polder die wat betreft religie en herkomst een doorsnee van de Nederlandse bevolking zou zijn. Simon was Vrijzinnig Hervormd. In zijn jeugd op Oosterland werd Simon godsdienstig liberaal opge voed. Zijn moeder was overtuigd lid van de VPRO. Simon ging op catechisatie bij de dominee van Oosterland die zo liberaal was dat hij bijna humanist was. Het gezin ging één keer per jaar naar de kerk. Ook met andersdenkenden ging men vriendschappelijk om. Anne was Doopsgezind, zij ging met haar familie af en toe naar de doopsge zinde kerk in De Waal. In de Wie ringermeer is het anders. Daar zijn de drie zuilen sterk vertegenwoor digd. In het begin was er in de dor pen alleen een openbare school. Voor godsdienstles kwamen er twee dominees, vrijzinnig en or thodox, en een pastoor op school. De buitenkerkelijken mochten in die tijd tekenen. De orthodoxen haken als eerste af en bouwen een eigen christelijke school, gevolgd door de katholieken. De kinderen van de verschillende scholen gaan vrij weinig met elkaar om. Ze fiet sen in drie groepjes naar school, de jongens organiseren soms vecht partijen. Er zijn drie vrouwen- jon gens- en meisjesverenigingen. Bij de buren aan dezelfde weg komen drie bakkers en drie slagers. Na de ontzuiling na de jaren zeventig is dat gelukkig voorbij. Door zijn handicap is autorijden voor vader Simon moeilijk. Toch koopt hij een auto, maar moet dan eerst passen of deze voor hem ge- Vader en oudste zoon, 1955 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 9