De boerderij Het hele gezin op de tractor, 1955 in 1946 herstellen de Domeinen de schuur en bouwen er tegelijk een noodwoning in. De noodwoning is minder geschikt voor kraamverzor- ging, daarvoor gaat moeder Anne naar het ziekenhuis in Alkmaar, waar op 28 februari 1947 zoon Reinoud Joost geboren wordt. Een jaar later is Anne opnieuw zwanger en moet nu bedrust houden, de kinderen logeren bij familie. Dan breekt tijdens het dorsen brand uit, waarschijnlijk door kortsluiting. In paniek loopt iedereen met huis raad te sjouwen. Gelukkig loopt het allemaal goed af, dochter An- negriet wordt op 9 november 1948 in Alkmaar geboren. In 1951 kan het gezin weer in het herbouwde huis gaan wonen. Als extra is er nu centrale verwarming aangelegd. Het bedrijfsgedeelte van de boerderij bestaat uit een cultuur- schuur waar later een woonhuis bij werd gebouwd. De cultuurschuren waren de eerste gebouwen in de polder. Het waren machineloodsen die verspreid in de polder stonden, van waaruit per schuur circa 400 hectare land werd ontgonnen. Ze stonden altijd dicht bij een kanaal voor gemakkelijke aanvoer van bouwmateriaal. Er waren nog geen goede wegen op de nog slappe on dergrond. De schuren waren laag omdat ze niet waren gebouwd om granen in op te slaan. Bakker ver bouwt granen, vlas, suikerbieten, erwten, geïnspireerd door zwager Van Balen Blanken wordt een der de deel van het land intensief be- teeld met pootaardappelen. Er is werk voor twee vaste ar beiders en meestal in de zomer meerdere losse. Bijna het hele jaar rond is er werk, met de hand bie ten wieden en dunnen, vlas wie den, bollen rooien, weer wieden, vlasoogst, pootaardappelen rapen, graanoogst, bieten rooien met de hand. In de winter worden de aard appelen gesorteerd, loonwerker Koning komt dan met zijn eigen personeel om het graan te dorsen. Er wordt gewerkt met twee paar den. Bakker wil geen herenboer zijn en werkt zelf hard mee met de voorjaarswerkzaamheden op het land en met de oogst. Hij geniet van het werken buiten in de natuur. Een akkerbouwer molk vaak enkele koeien voor eigen gebruik en ook in verband met het arbeidscontract voor vast personeel. Daarin staat dat zij gratis melk krijgen. Daarom lopen er een a twee koeien in de wei. Al gauw gaan de koeien weg omdat men regelmatig te laat is met melken en er later moeilijk personeel te vinden is voor in het weekend. In 1952 komt het gezin De Block in dienst. Zij zijn na de oorlog uit Zeeuws-Vlaanderen naar de Schermer getrokken en verhui zen nu naar de arbeiderswoning bij het bedrijf. Camiel komt in vaste dienst, oudste dochter Fie wordt Simon maait het graan met de zelfbinder, jaren '50 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 8