1 Evacuatie Terugkeer Grietje Bakker-Kuut met Nanno en André, Oosterland 1945 december 1942 het eerste kind geboren. Er volgt een verdrietige tijd voor de jonge ouders als hun dochtertje Anne Guurtje vijf dagen later overlijdt. Het tweede kind laat niet lang op zich wachten, op 10 februari 1944 wordt zoon Nan no Albert geboren. In de Honger winter komen er veel hongerige mensen op voedseltochten aan de deur. Het gezin eet dan met de gor dijnen dicht omdat de mensen met hun neuzen platgedrukt tegen het raam staan te kijken naar wat ze op hun bord hebben, 's Nachts wordt wacht gelopen bij de aardappel kuil. In het laatste oorlogsjaar is er opnieuw tegenslag. Vader Simon krijgt polio en wordt voor de rest van zijn leven invalide. Hij komt lopend met twee krukken uit het ziekenhuis. De kuitspieren van zijn rechterbeen zijn verlamd. De art sen adviseren hem om veel te lo pen, dan zal het steeds beter gaan. Hij gaat dan zelf achter de eg lopen en neemt deel aan drijfjachten met de jagersvereniging. Dan wordt het 17 april 1945. Vroeg in de morgen geeft de Duitse bevelhebber opdracht de bevol king te waarschuwen voor inunda tie van de polder. Om zes uur be reikt het bericht de bewoners aan de Schervenweg. Hoewel er al eer der geruchten waren verspreid die onwaar bleken te zijn, aarzelt Bak ker niet en begint direct met voor bereidingen voor de evacuatie. Zijn bedrijf ligt vijf meter beneden NAP en zal als eerste onder de golven verdwijnen. Anne is hoogzwan ger en moet op tijd in veiligheid gebracht worden. Alle bezittingen worden op wagens geladen en ge deeltelijk naar familie op Wierin- gen en in Anna Paulowna gebracht. Wat niet mee kan gaat naar de zol der en wordt later met een bootje opgehaald. Alleen het AGA- fornuis en de graantransporteur blijven staan. Omstreeks twaalf uur wordt de dijk opgeblazen. Het gezin krijgt onderdak bij hun familie Van Balen Blanken. Zwager Joop is onderdi recteur van de ZAP, de Zaaizaad en Pootgoed Coöperatie Anna Pau lowna. Ze wonen er in de aardap pelbewaarplaats. In Anna Paulow na zijn al veel inwoners van Den Helder geëvacueerd. In Kleine Sluis is een noodziekenhuis ingericht. Daar wordt op 10 mei 1945 zoon André Simon geboren. Door de tij delijke overbevolking is het in het ziekenhuis erg druk. Oma Breesnee vertrouwt de gang van zaken in het ziekenhuis niet helemaal, zij maakt zich zorgen of alle moeders wel hun eigen kind mee krijgen naar huis. Later plaagt zij André wel eens en zegt dan: "Jij bent verwis seld met de zoon van de tandarts uit Den Helder want je gedraagt je niet als een Bakker." Als de polder op 11 december 1945 weer is drooggemalen, keert het gezin Bakker heel snel weer terug naar de boerderij. Het woon huis is ingestort, van de schuur staan alleen de spanten en het dak nog overeind. Nog voor de Domei nen Zweedse noodwoningen neer zette, bouwt Bakker zelf van twee grote kippenhokken een tijdelijk verblijf. De schuur herstelt hij met wanden van stropakken. Zo kun nen ze weer bij hun bedrijf wonen en het land weer bewerken. Later Voor de boerderij aan de Schervenweg, v.l.n.r. Nanno, Reinoud, Annegriet, Simon, André, Anne, 1955 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 7