De oorlog /-Jfiaar Simon en Anne op huwelijksreis naar de Veluwe, augustus 1940 Simon gaat dansen in hotel De Haan. Daar ontmoet hij een meisje dat bij hem in de smaak valt. Als hij vraagt of hij haar naar huis mag brengen, zegt ze: "Ik ben al thuis". Zij is Anne Breesnee die logeert bij haar vriendin Nel de Haan, dochter des huizes. Anne komt van Texel, haar vader is akkerbouwer in de Polder Eijerland op de boerde rij Padang. Zij is in Den Helder op een internaat geweest en ging daar naar dezelfde school als Nel. Zij bleven ook later vriendinnen. Na de eerste kennismaking komen Si mon en Anne elkaar vaker tegen en krijgen verkering. Het paar maakt trouwplannen en omdat beiden verder willen in de akkerbouw, be sluit Simon in 1938 te solliciteren naar een boerderij in de Wieringer- meer. Door de crisis van de jaren dertig is er niet veel animo voor de uit te geven bedrijven. Per bedrijf zijn er 25 sollicitanten, in de latere IJsselmeerpolders zijn dat er 250. De eerste keer gaat het niet door. In 1939 schrijft Simon zich weer in en krijgt dan een steuntje in de rug van ir. S. Smeding, oud-directeur van de Landbouw Winterschool in Schagen, die zijn oud-leerling goed kent. De uitgifte van de boer derijen werd geregeld door de Cultuurmaatschappij waarvan ir. Smeding directeur geworden was. Gewoonlijk werden de toewijzin gen in maart/ april verstuurd. De plannen om in najaar 1940 te trou wen zijn al gemaakt en als Simon in het voorjaar geen bericht krijgt, besluit hij om verder te gaan boe ren op Oosterland. Het paar koopt de vrijstaande woning achter het MUZ-park en begint het huis in te richten. Het AGA-fornuis is net ge plaatst als zij in de zomer van 1940 een brief krijgen met de toewijzing van kavel K18, een akkerbouwbe drijf met 40 hectare kleigrond aan de Schervenweg. Door de oorlogs omstandigheden was de uitgifte uitgesteld. Nu vertrekt het paar op stel en sprong naar de Wieringer- meer om daar het huis in te rich ten. Simon en Anne trouwen op 29 augustus 1940 op Texel. Ondanks de oorlog begint het jonge paar enthousiast te boeren op hun nieuwe bedrijf. De eerste jaren verbouwen ze onder andere kool voor de voedselvoorziening. In de schuur zijn schuilplaatsen gemaakt waar regelmatig onderduikers voor kortere tijd verblijven. Als er een waarschuwing komt voor een raz zia hangt Anne een wit laken voor het raam waarna de onderduikers zich in het riet of in het graan ver schuilen. In het gezin wordt op 18 Vier generaties Bakker, v.l.n.r. Nan, Nanno, Simon sr., Simon jr., Oosterland 1945 Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 6