y Feestelijke Heropening der Zaal «LAND- EN ZEEZICHT» veorheen KOSTER Ie OOSTERLAND op Zeedag 31 Augustus el Heropeningsfeest Café Klein A. KLEIN, - 32 - gftfjEp r'iï joar ploiteerd de zaal en het café door verkocht aan Albert Klein. Albert, geboren op Texel, was voordat het café en de toneel- en balzaal van de heer Koster in zicht kwam, bezig met het Café Concordia van Jaap Bruul, maar kon met Bruul niet tot vereenstemming komen. Albert woonde voordien met zijn vrouw Dirkje Lont op Texel en had hier samen met zijn zwager een beurt vaart tussen Texel en Amsterdam. Toen zijn zwager het bedrijf aan Jan Baijs (de man van Nettie) verkocht, besloot Albert om iets heel anders te gaan doen. Albert en Dirkje kre gen twee kinderen, Gerrie en Cor, die beiden op Texel zijn geboren. Gerrie was tien jaar toen de familie naar Wieringen kwam. Daar woon den zij eerst bij Opoe Lont op Wes- terklief, de moeder van Dirkje. Wieringer Courant 26 augustus 1930 In de Schager Courant van 2 september 1930 kwam ik een ar tikel tegen waarin me al snel dui delijk werd dat de heer Klein niet van halve maatregelen hield, de overname liet hij dan ook niet on gemerkt voorbij gaan. Voor deze gelegenheid was er op zondag 31 augustus 1930 een heropenings feest in elkaar gezet, waar muziek vereniging Apollo ter ere van het heugelijk feit een concert gaf. Er werden toespraken gehouden over de oude en nieuwe eigenaar en er werden voordrachten gegeven. Aan het eind van de feestavond was er gelegenheid tot dansen, waar veelvuldig gebruik van werd gemaakt. In de nieuwe zaal werden brui loften, bijeenkomsten gehouden, uitvoeringen door verenigingen gegeven en werd dansles gege ven door de dansschool van Piet Verbiest. Dirk Verfaille speelde bij bruiloften vaak op zijn viool. Op een keer wist hij de gasten zelfs zover te krijgen dat zij met een hele ploeg een polonaise hielden rondom de kerk, met Dirk voorop. In 1934/1935 bouwden aannemer Piet Klein samen met zijn broer Albert Klein het paviljoen "De Zin gende Wielen", aan het eind van de Oude Gest, Albert was toen van maandag tot en met vrijdag bezig met de bouw. Na de aanleg van de Betonweg in 1936, moest Gerrie in het paviljoen serveren. Op maan dag kwamen er aan het eind van de middag vaak reizigers veelal uit Leeuwarden langs, voor de gezel ligheid, om te biljarten en elkaar te treffen. Slapen deden zij bij Hotel De Haan in Den Oever. In 1939 hielp Gerrie haar ouders in het café, in de balzaal lagen Nederlandse mi litairen vanwege stationering van het afweergeschut in Oosterland. De soldaten sliepen in de balzaal op stro. Een kapitein, een vaan drig en een sergeant sliepen boven het café op zolder. Gerrie moest hiervoor haar kamertje afstaan. In 1940 moesten de Nederlandse militaire het veld ruimen voor de Duitsers die de Jeugdherberg en de pastorie hadden gevorderd. Tot die tijd waren de Hollanders in de kost bij de familie Klein. Gerrie moest netjes gekleed ervoor zorgen dat de soldaten bediend werden. De admiraal kwam langs om de soldij in halve guldens uit te be talen, waarmee Albert dan weer door de militaire werd betaald. Al cohol was in die tijd ten strengste verboden. De Duitsers die in het MUZ-park gelegerd waren kwamen 's avonds naar het café. Albert, zijn vrouw en dochter Gerrie had den hieraan hun handen vol. In de oorlogstijd werden de ramen in het café beplakt met papier strippen, voor het geval dat de ruiten zouden springen, het glas door het papier bijeen werd gehouden en niet door het hele café werd verspreid. 's avonds half Acht. PROGRAM MA: 1. Opening 2. CONCERT Miizi-kverrcnigiriK APOLLO" 3- VonrdrnchicM. 4, Muziek cn Dans, Aanbevelend. mr TOEGANG VRIJ. "VI Historische Vereniging Wieringen e "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014 De met papierstrippen beplakte ramen

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 34