OMMELANDER COURANT - I rJ /- i -/°or Toelichting: Burgersociëteit (1795) In januari 1795 trokken de Fran sen ons land binnen. Begin februari waren de eerste Franse troepen in Leeuwarden. Zij werden vergezeld van Friese patriotten die na een mislukte staatsgreep in 1787 naar Frankrijk waren gevlucht. In veel plaatsen was het feest. Groot was de haat tegen de oude machtheb bers. Zij werden verdreven uit het provinciaal en plaatselijk bestuur. Vooral de adel moest het ontgel den. Flun huizen werden geplun derd en adellijke wapenborden in kerken en gebouwen werden ver nield. In plaats van de adel waren het nu de "representanten" van het volk (de burgerij) die de dienst uit maakten in het bestuur. In veel plaatsen werden sociëteiten op gericht waar patriotisch gezinde burgers bijeen kwamen om te dis cussieren over de idealen van de Franse revolutie. (Informatie van Tresoor Leeuwarden) Schoolmeester Jan Wijn op Wieringen was dus niet prinsgezind (geen 'Oranjeklant'), maar patriot tisch. Dat blijkt uit ook uit de ver melding bij de datum: 'Het eerste jaar der Bataafse Vrijheid'. Groninger Courant van 27 april 1796: Op heden is overleden, nnn een Bedlegering van a da gen, onz.e beminde Moeder A. WTERSMA Wechv. van R. df. COC-K. in leven I'rcdikanr te Pictersbvnrenin den Ouderdom van circa 63 Jaren; geven door dezen daar vari aan alle Vrienden en Bekenden kennis, met verzoek om van Conduleantie brieven verl'choond ie olyven. Oostehland Wieringen E. d i: COC K. den 20 April 1796. mede nit naam myner Broeder en Susters. Een van de vroegste overlijdens advertenties. De opsteller van deze advertentie stelt condoleancebrie ven niet op prijs. "Op heden is overleden, aan een bedlegering van 2 dagen, onze beminde Moeder A. WIERSMA Wedw. van R. de COCK in leven Predikant te Pietersburen, in den Ouderdom van circa 63 Jaren: ge ven door dezen daar van aan alle Vrienden en Bekenden kennis, met verzoek om van Condoleantie brie ven verschoond te blijven. Oosterland a Wieringen den 20 April 1796. E. de Cock mede uit naam mijner Broeder en Susters." De Bataafsche Leeuwarder Cou rant van 19 september 1799: Tijdens de Franse bezetting volgde een inval van het Engelse en Russische leger. Zie ook Op de Hoogte 2013-4. "BEKENDMAKING Wij, Henry Motz, Commissa ris-Generaal der Engelsche legers onder Excellentie den heer Ralph Abercrombie, enzovoorts" Aan alle bestuurders van ste den en dorpen werd het volgende medegedeeld: Alle benodigdheden voor het Engelse leger moesten zonder uitstel worden geleverd. Ommelander Courant van vrijdag 15 november 1799 De invasie van, was een expedi tie door Britse en Russische troepen oorlog tegen Frankrijk. De gevolgen van de oorlog (de inval van de En gelsen en Russen in Noord-Flolland van 27 augustus tot 19 november 1799) zijn ook op Wieringen merkbaar. Een gedeelte uit een artikel over de toestand op 9 november 1799, na het vertrek van "de wederzijdse troepen". "Die verga dering zal een- en bijna onover komelijke zee van werkzaam heden vinden. Men weet, dat met het eindigen van den Oorlog, deszelfs rampen niet eindigen en dat de naweën allerverschrikkelijkst zijn. Verschei dene uitgeroofde plaatsen vergaan bijna van kommer en gebrek. Daar, waar de Vijand zig nog bevindt, plundert hij nog meer dan ooit uit nijpenden nood, gelijk tevoren uit euvelmoed. Het Departementaal Bestuur heeft zig reeds, op het aanhoudend smeeken om toevoer, verplicht gezien; aan de Munici- paliteit van Medemblik, onder ze kere voorwaarden en voorzorgen; wier heilige nakoming men aan die braave lieden veilig vertrouwen kan, toetestaan, consent te verlee- nen tot het vervoeren van levens middelen naar de Eilanden Texel en Wieringen, als mede naar de Dorpen Kolhorn en Barsingerhorn; zo men anderszins niet eerstdaags de droevige tijding wil hooren, dat de ongelukkige ingezetenen van honger omkwamen. En dit is slegts de eerste dringende behoefte; on telbaar, onherstelbaar misschien, zijn de anderen, die eene deerlijk geteisterde Landstreek eene spoe dige voorziening vorderen." Ao. 1799, Ko' 92' GELYKHEID - VRYHEID - BROEDERSCHAP. l'rydag den 15 November. het v Y F D K JAAR. DER BATAAFSCHE VRÏHSiD. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014 -30-

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 32