Ponyrijschool Wieringen Alfred, Bertus, Cor, Dorus, Eduard, Frits, Gerrit, Hans, Izaak, Joop en Karei. Velen zul len zich deze namen nog herinneren. Het zijn de namen van de pony's van Ponyrij school Wieringen. In 1961 is de rijschool opgericht door een aantal paardenliefheb bers op Wieringen die de paardensport een warm hart toedroegen. Zij kochten met hulp van geldschieters elf Shetlandpony's. Het land voor de pony's en het manegeter rein, de ijsbaan in Hippolytushoef, werd gratis beschikbaar gesteld door Siem de Jong uit Hippolytushoef. Bij de ponyrijschool konden kinderen, zonder dat zij over een ei gen pony beschikten, kennis maken met de ruitersport. De animo was groot onder de jeugd. Er meldden zich meer dan zestig kinderen aan als lid. Instructeur Ties Sok wist met zijn kennis en enthousiasme de meeste ponyruiters zo te motiveren dat zij zich in korte tijd de ruiterkunst eigen maakten. In 1962 behaalde Ponyrijschool Wieringen met zowel het viertal als het achttal de kampioenstitel op de provinciale kampioen schappen in Midden Beemster. Gezien de korte rijervaring van de ruiters en de pony's waarop ze ten tonele verschenen een uitzonderlijke prestatie. Ruim twee jaar na de oprichting viel het doek voor Ponyrijschool Wieringen, de constructie van de rijschool bleek financieel niet houdbaar. De ponyrijlessen DOOR INA SCHOENMAKER-WIEGMAN Toen op 9 mei 1961 de rijschool van start ging, was het gedaan met de zomerrust op de ijsbaan aan de Lonjeweg in Hippolytushoef. Vier middagen in de week gaf instruc teur Ties Sok daar les aan de ruiters van de ponyclub, zoals de rijschool door de kinderen werd genoemd. Ruim voor aanvang van de les wa ren de ruiters aanwezig om de po ny's uit het land te halen, te borste len en op te zadelen. "Als de school uitging, ging ik me vlug omkleden, tussen de middag had ik mijn broek en laarzen al van huis meegeno men, en dan snel naar de pony club. Wanneer wij er eerder dan Ties waren, zat het hok, zo noem den wij de schuur, nog op slot. Wij konden niet bij de hoofdstellen en zadels komen. Geen punt. We haalden de pony's uit het land en gingen zonder zadel en hoofdstel op ze crossen. Dat was dolle pret. Totdat Ties kwam. Hij vond het op zijn zachtst gezegd niet leuk. De lessen moesten nog beginnen en de pony's waren al bezweet", vertelt Willy Rotgans-Gutker. Bij wijze van straf moesten de ruiters de pony's droogstappen en die tijd werd van hun lesuur afgetrokken. Zij zagen hun les, waar zij een week naar hadden uitgekeken, deels in het water vallen. Het plezier waar mee de ruiters de lessen tegemoet traden, was te danken aan de ma nier waarop Sok onderricht gaf aan zijn leerlingen. Ineke de Lange kan Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014 - 24 -

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 26