(ësÏÏSbF!) jaar Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014 Met vriendinnen in Den Oever v.l.n.r.: Dieuw Metselaar, Maartje Mulder, Jane Scheltus voor: Betje Minnes en Tini Metselaar, 1926 wandelden de ene kant op rond om de kerk, de jongens in tegengestel de richting! Altijd prijs...Ik weet niet of pa en ma elkaar voor het eerst op de kermis hebben ont moet. Vanuit de Klieftstraat ging mam vaak even naar haar ouders in de Nieuwstraat, waar ze altijd wel wat kon helpen, of wat bood schappen doen. En dan was er ook nog de gewoonte om tussen de middag warm te eten "vanzelf". (Dat veranderde pas later toen de schooltijden van Kees, toen we in Zandvoort woonden en hij in Haar lem naar school ging, dat noodza kelijk maakten) en in de middag werd er meestal niet meer "ge werkt". Dan moest er verstelwerk of zo gedaan worden, werd er kle ding genaaid, ook voor mijn pop pen (kwamen die lessen nog goed van pas), sokken gestopt en wel licht wat boodschappen gedaan, hoewel die meestal aan huis wer den bezorgd. Mijn moeder was ook goed in breien, waarbij een prach tige Noorse" trui zelfs nog te be wonderen is op een van mijn schoolfoto's. Overigens was het in die tijd ook heel normaal dat er brieven geschreven werden, zo ook door mama, in het bijzonder naar mijn oma en opa in Woudenberg en naar andere familieleden elders in het land. De postbezorging liep als een trein. Volgens mij werd er twee maal per dag post bezorgd. Telefoonverkeer was er alleen voor serieuze zaken. En lang niet ieder een had een telefoon. Wij al wel, omdat pa bijvoorbeeld het verslag van de voetbalwedstrijden van Succes moest doorbellen naar de Schager Courant. Maar privé tele foneren was taboe. In de oorlogsja ren bleek het soms moeilijk bezoe ken af te leggen wegens de spertijd. Toch gingen pa en ma 's avonds wel bridgen met de buren Ger en Dirk Kooij aan de overkant. De buren Kooij en mijn vader (met verschei dene bridgepartners) hebben heel lang (pa ook in Zandvoort) in club verband gespeeld. De eerste begin selen van dit spel hebben Hajo en ik dan ook van pa en ma geleerd. Een enkele keer gingen we wel naar Den Helder of "zelfs" naar Alk maar. Ik weet ook dat we wel eens 'helemaal' naar Amsterdam gin gen, altijd met openbaar vervoer. Dat zal dan waarschijnlijk wel in een schoolvakantie hebben plaats gevonden. Mijn ouders gingen niet vaak met ons op vakantie. Wel gin gen we in de zomervakantie naar Woudenberg, naar de ouders van mijn vader en altijd met bus en trein. Oma en opa Klomp hadden een, in mijn ogen, geweldig groot huis met een enorme tuin met bes- senstruiken, perenbomen, appel bomen, een moestuin, kippen, noem maar op. Kees en ik logeer den ook wel eens in Apeldoorn (bij tante Gré) of in Zandvoort (bij tan te Dit). Een van de weinige buiten landse vakanties van mijn ouders was naar Genève. Mijn moeder had het er nog vaak over hoe mooi zij de omgeving daar vond en hoe ze genoten had van het verblijf in een hotel. Mam leek erg behou dend, maar was zeker nieuwsgierig naar bijvoorbeeld nieuwe (toen moderne) keukengeheimen. Ik her inner me haar kroketten, die na tuurlijkonovertroffen waren, huza rensalade, en een macaronischotel. Gerechten die, denk ik, op Wierin gen, niet algemeen thuis bereid werden in mijn jeugd. Mijn moeder was zeer gastvrij en bij verjaarda gen van Kees en van mij waren veel kinderen welkom. Spelletjes doen was zeer geliefd en als pa tijdens een verjaardag voor de kinderen een liedje speelde op de piano dan kon degene die als eerste het liedje raadde een punt verdienen. Ik meen dat we dat "Trek aan de bel" noemden. Mama zal er wel even moeite mee gehad hebben toen wij van Hippo, waar zij ten slotte al haar hele leven had gewoond, in 1957 naar Zandvoort verhuisden, Ebeltje met haar dochters Dieuw, Tini en Nel, 10 juni 1934 - 22 -

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 24