Christina Metselaar 7-Jji Van Nieuwstraat en Klieftstraat naar elders (geboren op Wieringen op 8 maart 1911 - overleden op 12 oktober 1999 te Leiden) jaar DOOR INEKE BROUWER-KLOMP Mijn moeder Christina Met selaar is de dochter van Ebeltje (Eep) de Vries en Cornelis Metse laar. Mijn grootvader is geboren op Wieringen en mijn oma in Enkhui zen. De vader van oma Metselaar, opa De Vries, is onder meer haven meester geweest van De Haukes. Mijn moeder had een oudere zus, Dieuw, en een jongere broer, Cor. De jongste zus, Petronella (Nel), is in 1943 overleden. Mama is tot haar huwelijk in de Nieuwstraat blijven wonen. Zij hielp in het huis houden. Mijn opa Metselaar was in de Nieuwstraat begonnen als (hoef-)smid, maar werd al heel sten op, daarom begon opa een rijwielhandel. Ik herinner me nog wel iets van de ruimte waarin al die fietsen wer den uitgestald, maar eigenlijk her inner ik me meer de typische staal- geur van de smidse. Opa heeft de smidse overigens nooit echt opge ruimd. Hij stierf begin jaren zestig. Toen mijn oma noodgedwongen door haar slechter wordende ge zondheid niet meer in de Nieuw straat kon blijven is zij in Zeist in een goed pension verzorgd. (Het huis/de winkel werd afgebroken, omdat het de aanleg van een zij weg in de Nieuwstraat zou belem meren.) Zeist was gekozen omdat de oudste dochter van oma, Dieuw, getrouwd met Martien Narold, daar vlakbij in Bunnik woonde en dus vaak naar oma kon gaan. Mijn oma is bijna 90 jaar geworden. Oom Cor en tante Trien (Machiel- se) woonden in de Hoofdstraat te genover de RK kerk, en hadden een kruideniers- annex melkzaak. Zij kregen vier kinderen, Cor-Pieter, Nancy, Martien en Lia. Lia woont nog steeds op Wieringen. (Cor-Pie- ter en Nancy zijn overleden.) Hoe wel mijn moeder goed kon leren (ik heb haar schoolrapport nog, waar in zeer goede cijfers staan) heeft zij na de lagere school geen verdere opleiding gehad. Zij hielp oma in het huishouden. Zij volgde met zus Dieuw wel naailessen bij Juffrouw Ploeger. Dat vond waarschijnlijk plaats in Van Ewijcksluis of in Scha- gen. Op een foto genomen in Scha- gen (1927) staan zij bij een soort showwagen, waarop misschien Cornelis Metselaar en Ebeltje Metselaar-de Vries jong zeer ern stig ziek. Oma begon, min of meer uit nood, een soort krui denierszaakje. Toen opa weer was aange sterkt, werd hem ontraden zijn zware be roep als smid weer op te pak ken. Hij werd boer, en had wat vee en wat land. De melk en room, mis schien ook zelf gekarnde boter en karnemelk werden dan ook verkocht. Ken nelijk leverde een en ander toch niet vol doende inkom- Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr, 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 22