Historische Vereniging Wieringen ging 'buurten' op Texel 'M - 19- r->:k ji jaar Tijdens de laatste algemene le denvergadering op 14 april 1998 schrijft de secretaresse in de laat ste notulen: 'De vereniging be staat uit elf leden, van wie negen spelend en betalend. Aanwezig zijn tien leden. Er wordt besloten de vereniging na 75 jaar op te heffen. De uitgaven zijn groter dan de in komsten, het geld is op. Met negen mensen voor twee orkesten, daar kun je geen concerten en optredens mee geven. Allen waren het daar mee eens. Heel jammer, maar niets aan te doen. Daarmee valt het doek voor OKK. Namens de voorzitter bedankt voor alle inzet.' Bronnen: Notulen OKK Regionaal Archief Alkmaar Wieringer Courant Foto's beschikbaar gesteld door de dames Lies Peters-Doves, Lida Sieminski-Blom en Karin Smits i Historisch gezien zijn er tussen Texel en Wieringen veel overeenkomsten, zoals het kei- leem, het zeegras, de visserij en de schapenhouderij. Ook in het Wierings kun je met elke echte Tesselaar een praatje maken. Om de onderlinge banden weer eens aan te halen lag de bestemming van de excursie van de Historische Vereniging Wieringen dit jaar aan de overkant van het Marsdiep. Vanaf de dijk gezien zo dichtbij, maar door het diepe water ertus sen toch ook weer ver weg. On danks dat de contouren van Wie ringen in de verte zichtbaar zijn, bezorgt de overtocht met de boot je meteen een gevoel van echt weg te zijn. Met de eigen bus op de boot kon bij aankomst het programma meteen beginnen. Eerst naar De Koog voor koffie met gebak. Daar kwam de gids aan boord voor een uitgebreide rondrit over het eiland. Texel is net als Wieringen ontstaan in de voorlaatste ijstijd toen het ijs tot onze streken was opgerukt. De Hoge Berg op Texel en de hoogte op Wieringen bij 't Skrale End zijn beide in die periode ontstaan. De Texelse boeren hadden maar wei nig belangstelling om hier te boe ren. De meeste boeren in deze polder kwamen uit andere delen van Nederland. Om de herinnering aan hun geboortegrond levend te houden gaven zij hun boerderij de naam van de plaats waar ze van daan kwamen. Na de lunch werd in Oudeschild het museum Kaap Skil bezocht. Dit museum opende twee jaar geleden haar deuren en bestaat uit verschillende delen. Er is een gedeelte met opgedoken wrakvondsten, want op de Reede van Texel en omgeving zijn in het verleden heel wat schepen ten on der gegaan. In een andere ruimte worden allerlei spullen getoond die al juttend langs het strand aange troffen zijn. Een gids uit het muse um vertelde mooie verhalen over deze uitgebreide verzameling rari teiten. Vooral de pakjes Hollywood sigaretten riepen bij de Wieringer bezoekers herinneringen op omdat die, nadat ze aangespoeld waren, ook veel op Wieringen verkocht werden. Bij het museum hoort ook een soort mini openlucht museum be staande uit een molen en verschil lende huisjes met daarin interieurs uit verschillende perioden. Het hoogtepunt is echter te vinden in de kelder van het museum. Daar is een maquette te zien van de Reede van Texel in de bloeiperiode van de VOC, toen deze plaats het verzamel punt was van de vloten die naar In- dië gingen. Zeven mensen hebben gedurende vijf jaar aan deze ma quette gewerkt en het resultaat is mede dankzij de vertoonde beeld en geluidseffecten indrukwekkend. Na Kaap Skil werd de thuisreis aan vaard en dankzij de begeleiding en het deskundige telwerk van de be geleiders Agnes van Zoonen en Anja Smit kon het hele historische deel nemersveld net voor het avondeten weer heelhuids en compleet op Wieringen afgezet worden. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 21