„Oefening kwekl taf Opleiding Feestavond Zaterdag 5 Mei a.s. Mandolinevereniging Oefening Kweekt Kunst Aan het begin van de vorige eeuw werd ook op Wieringen door amateurs gemusi ceerd. Het was de gewoonte dat alleen mannen en jongens een blaasinstrument bespeelden in de orkesten De Harmonie in Hippolytushoef en Apollo in Den Oever. Naast deze blaasmuziek verzorgden muzikanten op feestavonden dansmuziek op vi ool en piano in strijkensembles, zoals de Oeversche Orkest Vereeniging in Den Oever. In deze orkesten musiceerden ook vrouwen. Dirigent Jongkind der Mandoline- en Vioolclub in Café HALFWEEG, Haukes. Aanvang 8 uur. Mandoline Vereen. O.K.K Lessen op Mandoline. Man dola, Banjo, Mand. Cello Gitaar en Mandolon Bas, F. JONGKIND, J jaar DOOR TINY HOOGSCH AG EN-METSELAAR Pieter Jongkind was een zeer muzikale Wieringer. Hij was van beroep koopman; hij had een zaak in scheepsbenodigdheden op de Haukes. In zijn vrije tijd speelde Pieter viool en piano en verleende daarmee medewerking aan veler lei evenementen. Dan komt er uit de bevolking een verzoek om een muziekvereniging voor vrouwen op te richten. De mandoline is zeer geschikt om door vrouwen en meisjes te worden bespeeld. Het instrument lijkt veel op de viool, het heeft dubbele snaren, vier set jes van twee die hetzelfde gestemd zijn als bij de viool, de strijkstok wordt vervangen door een plec trum. Bovendien is het geen duur instrument. Op 22 maart 1922, hij is dan 30 jaar, richt Pieter Jongkind op de Haukes een mandolinevereniging op, die de naam 'Oefening Kweekt Kunst' krijgt. Hij wordt zelf dirigent en tevens voorzitter. Tien jongeda mes van de Haukes en Westerland melden zich enthousiast aan als lid. Dirigent Jongkind geeft ze les bij hem thuis aan de keukentafel. De eerste jaren wordt het orkest versterkt door violisten en een pi anist. Er wordt samen gerepeteerd in de gelagkamer van het café van Klaas Halfweeg op de Haukes. Daar wordt op 5 mei 1923 de eerste uit- Kaarten verkrijgbaar bij de leden a 40 cent plus belasting- Advertentie 1 mei 1923 voering gegeven. In januari 1925 is men 'genoodzaakt wegens groote stijging van het ledental een avond voor gehuwde en een avond voor ongehuwde leden te geven in Hotel de Haan'. Enkele jaren later is ook deze zaal te klein en wordt de con- bij c;on Hrrr Huukrs. Wi'.-i DV'.c: Advertentie 28 april 1933 certzaal 'Concordia' van Jb. Bruul het adres voor de jaarlijkse voor- jaars- en najaarsuitvoeringen. Na het muzikale gedeelte wordt na de pauze een toneelstuk opgevoerd door eigen leden of een toneelge zelschap met na afloop bal. In 1926 wordt 'de Mandolineve- reeniging OKKlid van de Algemeene Bond van Mandolinegezelschappen en zal op het eerstvolgende con cours mededingen naar de prijzen.' Er wordt begonnen in de vier de afdeling. In 1924 werd de pas aangelegde Amsteldiepdijk ge sloten. Het gezelschap reist met de bus over de op 4 maart 1926 opengestelde weg over de nieuwe dijk naar Amsterdam. Een eerste prijs is het begin van het succes. De volgende jaren voert dirigent Jongkind het orkest naar grote hoogte. Als in 1934 het 12)4- jarig jubileum wordt gevierd heeft het orkest alle zes afdelingen doorlo pen met steeds eerste prijzen en komt dan uit in de hoogste afde ling waar eveneens eerste prijzen worden behaald. De bevolking is trots op het orkest dat tot de vijf beste van het land behoort, het gemeentebestuur schenkt een vaandel. Op concoursen wordt het vaandel op het toneel ontplooid, behangen met de gewonnen zilve ren lauwerkransen, takken en me dailles. In 1937 behaalt OKK op het Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 17