Sport Ongeval Anna Paulowna De Oekraïne J - 'd jaar Moeder Anne is heel sportief en stimuleert haar kinderen hierin. Ze worden allemaal lid van gym nastiekvereniging Advendo. Zelf is zij vanaf de oprichting lid van de tennisclub Wieringerwerf. Nanno krijgt alle ruimte om zijn capacitei ten als wielrenner volledig te ont wikkelen. Hij gaat tot de top van de amateurs in Nederland behoren. In 1972 is hij deelnemer aan de Olym pische Zomerspelen in München in de categorie ploegenachtervolging. Dit zijn waardevolle ervaringen ge weest in zijn leven. Anne vindt het ook belangrijk dat de kinderen een breed gezichtsveld krijgen. Daarom gaan ze naar zeilkampen en andere evenementen om met jongeren uit andere delen van het land kennis te maken. Op 18 september 1965 krijgt het gezin een onheilstijding. Hun zoon en broer Reinoud is 's avonds laat in Middenmeer op zijn brom fiets aangereden door een auto mobilist die in de duisternis op de verkeerde weghelft reed. Hij wordt met grote spoed naar het zieken huis in Alkmaar gebracht waar hij enkele uren later overlijdt, achttien jaar oud. Er volgt in het gezin een zwaar rouwproces. Moeder Anne houdt zich lang afzijdig van sociale con tacten. Van de kinderen wordt verwacht dat zij na schooltijd geen plezier maken. Na twee jaar halen de kinderen hun moeder voorzich tig uit haar isolement en nemen haar af en toe mee voor een uit stapje met de auto. André studeert in die tijd aan de HLS in Dordrecht. Als reactie op de moeilijke rouw- periode gaat hij te veel deelnemen aan het studentenleven en zakt voor zijn eindexamen. Dan heeft hij het verbruid bij zijn ouders. Hij moet nu het laatste jaar van zijn studie zelf financieren. Hij gaat re gelmatig 's nachts voor f 35, - per nacht schepen lossen in de haven van Dordrecht. Tijdens zijn stage periode werkt hij vijf maanden in de havens van Rotterdam. Uitein delijk worden dit positieve ervarin gen voor André. Een bedrijf van 40 hectare is te klein om met twee gezinnen van te leven en het is moeilijk om optimaal te mechaniseren. In 1971 neemt vader Simon een belangrijke stap voor de toekomst van zijn kinde ren. Hij koopt een boerderij aan de Lotweg 5 in Anna Paulowna met 65 hectare bouwland. De twee boer derijen worden samengevoegd en Bakker richt met zijn zonen Nanno en André de Maatschap S.P. Bakker op. Daarna wordt de mechanisatie heel snel op peil gebracht met een eigen combine, twee-rijige wagen rooier en meer. André heeft tijdens zijn studie in Dordrecht Gerdien Plaisier le ren kennen. Haar voorouders zijn met de Hugenoten meegekomen uit Noord-Frankrijk en hebben vandaar de vlasteelt meegenomen naar Zuid-Holland. De familie Plai sier bezat een vlasserij in Rijsoord. Zij hebben generaties lang vlas ge teeld en verwerkt tot linnen. Het zaad werd opgevangen voor zaai zaad, het afval werd verwerkt in bouwmateriaal. Door de opkomst van de synthetische garens kwam er minder vraag naar linnen en de vlasserij is in 1958 opgeheven. André en Gerdien trouwen in 1970 en gaan in de West-Friese stolp aan de Lotweg wonen. De boerderij aan de Schervenweg wordt dan nog gepacht. Enige tijd later kopen vader en zonen geza menlijk ook deze boerderij. Dan gaat de gezondheid van vader Si mon achteruit. Hij krijgt leukemie en overlijdt op 26 juni 1973 op 61-jarige leeftijd. Opnieuw rouw in het gezin, moeder Anne krijgt nu niet lang na het dodelijke onge luk van haar jongste zoon ook het verlies van haar man te verwerken. Een lichtpuntje is de geboorte van kleinkinderen. André en Gerdien hebben drie dochters: Pietertje (1973), Maaike (1976) en Anne (1983). Nanno woont op het ouderlijk bedrijf aan de Schervenweg. Hij trouwt in 1982 met Elsbeth Wiers- ma, dochter van Jelte Wiersma, pionier op het gebied van de bio logisch dynamische landbouw. Hij was één van de eerste akkerbou wers in Nederland die zijn gewas sen op deze wijze verbouwde op zijn boerderij aan de Oudelander- weg. Nanno en Elsbeth hebben een dochter: Elisabeth (1986). Zij treedt in de voetsporen van haar vader met een succesrijke wieier- carrière. Annegriet trouwt in 1985 met Co Meyer, zij wonen in Heerde. Zij hebben een zoon: Reinoud (1989). Moeder en oma Anne wordt op hoogbejaarde leeftijd zelfs over grootmoeder. Zij overlijdt op 9 no vember 2004, 92 jaar oud. In 2007 wordt opnieuw een belangrijke stap genomen. Maat schap S.P. Bakker slaat de vleu gels uit richting Oost-Europa. Een Duitse vriend heeft uitbreidings mogelijkheden in de Oekraïne on derzocht. Na de omwenteling in 1991 hebben de werknemers van de vroegere Kolchozen het land en de gebouwen van de regering in eigendom gekregen. Het is de Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 4 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 11