a Sluiswachter Na de bevrijding f 1 Hij krijgt van Nan de volmacht om op papier voor hem de zaak te leiden. In het handelsregister staat dat Nan Scheltus, de heer Thomas Meuleveld machtigt tot filiaalhou der. Janie gaat de winkel beheren, Toon blijft stratenmaker. In de tijd dat Janie in de winkel staat worden er in de manufacturenzaak extra goederen verkocht zoals onderkle- ding, huishoudtextiel, kleinvak, ba- bygoed en korset artikelen. In 1942 wordt de winkel gevorderd door de Duitsers, maar ze mochten wel in het huis blijven wonen. Toon kreeg een administratieve functie bij de distributiedienst. Bij Nan en Grietje in Slootdorp gaat het niet gemak kelijk, Grietje kan daar moeilijk wennen, haar hart trekt naar Wie- ringen. Ze vertelde altijd: "Ik moet de kerktoren van Westerland kun nen zien." Toen Nan de kans kreeg op een baan als brug/sluiswachter op De Haukes heeft hij die met beide han den aangegrepen, want ze wilden "voor suuker terug" naar Wierin- gen. Ze gingen in het dubbel woon huis bij de sluizen wonen naast de familie Boots. Om het huis lag een groot erf dat hij keurig bijhield, hij legde een grote groentetuin aan en hield er kippen, dat was zijn lust en zijn leven. Op de sluis gebeurde alles nog handmatig, er was veel contact met de schippers, omdat de sluiswachter altijd belangstel lend was en een praatje maakte. Toen er razzia's werden gehouden op Wieringen verstopte Nan Schel tus soms verscheidene mannen in de kelder van de brug, waar ze nooit werden gevonden. In de oor log teelde hij in de tuin zijn eigen tabak, de vele bladeren hingen in het schuurtje te drogen. Zijn vrouw Grietje maakte in die tijd suiker en stroop van suikerbieten waaruit wel blijkt hoe vindingrijk dit echt paar was. Toen Nederland was bevrijd en de winkel weer bij de rechtmatige eigenaar terugkwam, was er veel werk aan de winkel. Janie kreeg deze tijd veel steun van haar moe der, die haar dochter altijd heeft bijgestaan en geholpen, vooral met schoonmaken. Voordat de winkel weer geopend kon worden was er veel op te ruimen, zo lagen alle laden vol met lege drankflessen, achtergelaten door de bezetter. De winkel moest weer helemaal opnieuw worden ingedeeld. Op 1 januari 1946 stopt Nan Schel tus als eigenaar van de winkel. De handelsnaam blijft nog wel Fa. N. Scheltus. Schoonzoon Toon Meu leveld neemt het bedrijf over en komt in de winkel werken, waar veel veran derde. Op de fiets met een koffer vol manufacturen bezocht hij zijn klanten. Inmiddels waren Nan en Grietje grootouders ge worden van Gretha (1937) en Riet (1943), die veel dierbare herinne ringen aan hun opa en opoe bewa ren waar ze met veel plezier over vertellen. Zo ging Gretha samen met opoe en vriendinnen vaak kru- kels zoeken "achter diek" die ze dan na het "dopen" in een beetje azijn met een veiligheidsspeld sa men opaten. Wanneer er een klein dochter kwam logeren en het was winter, warmde opoe altijd op de kachel een steen (later nam ze de klep van de kolenkachel) die ze dan met een doek er omheen in bed lag om het voor te verwarmen. Voor het slapen gaan kreeg je warme melk met daarin een pepermunt en werden er liedjes gezongen. Zater dags ging Riet met vriendinnen bij opoe spelen, waar dan in de tuin een huisje van palen met dekens en vloerkleden werd gemaakt. Het was een opoe die "jong" was met haar kleinkinderen, een opoe die een ieder zich zou wensen. Haar grootste angst bij de sluizen was het water, daar mochten de kinde ren niet te dicht bij komen. Grietje Scheltus was voor die tijd een voor uitstrevende vrouw, ze was heel actief in het kerkelijk leven. Ze was voorzitster van de Zusterkring in de Sint Nicolaaskerk te Westerland en daarbij organiseerde ze de bazaar, Nan en Grietje voor de sluiswachterwoning op de Haukes N. Scheltus Manufacturen Westerland Spoorbonnen van de Fa. Toon Meuleveld Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 26e jaargang nr. 3 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 8