De tule binne gaar! DOOR DICK NUMEIJER 't Liep al aardig teugen Wierin- gerkerremis toen ongs dochter uut IJmuien opbelde over de tule. Ze had 't erover dat we tuus met de kerremis altijd tule ate. Nou dat we in Skagen woene skoöt 't der alle jare bij in. Ze had nog geliek ok! Dus deer mos wat an dèèn worre. We sprake of dat we zaterdag van kerremis tule ete zoue. We hewwe Bellis belt en tule bestelt. Op de zaterdagochtend benne we naar dörp reeën. De auto bij de Aldi neerzet en deur dat gangetje de Hööfdstrèèt inlopen Deer sting me toch een bonk volk, dat we wasse niet de ienege. Nou hew ik zelf een verskrikkeleke hekel an in de rij staan, want dat hew ik in de oor log al genog dèèn om boeskippe te hale. Maar dut was wel efkes aars. De menske ware allegaar blij, d'r was een moenika orkest en we sprake veul menske die we al een pööske niet zien hadde. 't Ging al legaar nag al vlot en voer we der erg in hadde stinge we al in de bak kerij achter de winkel. Toen we an de beurt ware vroeg Annie om zo heet meugelijke tule, want ze moe- te mee naar Skagen. Bellis had 't deur en we krege goeie hete tule in de mangd tusken de theedoeke. Met een rotgang naat Skagen en dèèr hewwe we bij ongze zeun en de hele fermielje gezellig net als eerder bij ongs in dörp tule eten. Zundes weer naar Wieringen, want de tuledienst slaat Annie nooit over. Met een paar vrouwtjes bij ongs uut de buurt ginge we weer naar dörp naar de kerk. Ik hew de madjes dèèr öfzet en ben zellef an de lööp gaan. Weet je wat, docht ik, ik gaan maar deres efkes op diek kieke, dus ik de Kremerswèg in. Ongerweegs kwam ik nag heel wat menske teuge. "Zö, jij ök weer de res in dörp?" Mien antwoord was den: "Ja, d'r moet er tach nag ien- tje weze die zo aal te met de boel wat in de gate houdt." Boven op diek keek ik nag efkes naar de plek weer vroeger 't ouwe diekie lag. Nou woene deer veugel- kes van allegaar verskillende soor- te. Dut dee me nag aan vroeger denke, maar deer kom ik nag wel een are keer op trug. Ik most weer om voordat de kerk uutging. Nou had ik dat aardeg skoten want dat ik an kwom löpe kwam 't volk net uut de kerk vandaan. De mad jes hadde 't best naar de zin had en benne blijd de auto instapt. We benne richting Stroe reeën, over Vatrop, dwars deur Öösterlangd naar Noever. Déér hewwe een fiske eten. Dat viel d'r in as Gods woord in een ouderling, dut zei m'n vader altijd as 't naar de zin was. "We kenne wel efkes kieke of Trien tuus is", zei Annie. Wij naar de Gest en ja hoor, ze was tuus. Ik ben eerst in huus gaan te vrage of 't uut kwam, want 't Theeater is ok zundes open en as 'r aar volk is he wwe we deer niks te zoeke. Ze was blijt dat ze ongs zag en we mochte d'r in komme. Nou had Annie nag al veul zeit hoe gezellig en mooi 't déér bij Trien van de Gest is en nou konne de buurtjes zien of ze geliek had of niet. Nou, ze hewwe genöte, ze keke d'r öge uut. We he wwe déér nag een boel ouwe koeie uut de sloot haalt, maar op 't lest moste we weer vort. Trien kreeg volk wij zoue nag efkes rongdrije. We benne deur de Elft de polder in reeën, over de Rangdwèg naar De Haukes, efkes an de haven kieke, want den gaat Annies hart weer open. Toe binnendeur naar Wie- ringerwaard. Deer hewwe we nag efkes opstoken, want 't was nagal warm en den krieg je dorst. Op de rit naar Skagen hadde we 't er nag over dat we op ongse ouwe dag toch puur genöte he wwe. Dat was voer herhaling vat baar. We zelf komme nag oftig op Wieringe, maar we gane d'r van uut dat we met mekaar weer kom me "as de tule gaar benne". Groetjes uut Skagen, Dick Numeijer Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 3 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 26