Kermis an dörrep in de jaren '60 In het begin van de jaren '60 was het vrij uitzonderlijk om een week of langer op va kantie te gaan. Het vermaak werd in de regel dichtbij huis gezocht. Velen zochten hun vertier op de kermis. Zo ook an dörrep. In de laatste week van juli zetten veel dorpers hun werkzaamheden vijf dagen op een laag pitje om volop deel te nemen aan het kermisgebeuren. De kermisattracties De Cafés DOOR PIET LU UT De kermis stond opgesteld rondom het Kerkplein en op het parkeerterrein van cinema De Haan. Er was een verscheidenheid aan attracties, zoals een zweefmo len, de cakewalk, een autoscooter, de schommelende schuitjes, een bumperspel, een snoepkraam, een oliebollenkraam, een foto schiettent teveel om op te noe men. Bepaalde kermisattracties trokken veel publiek. Zo zorgde de zweefmolen voor veel spektakel. De kermisgangers haalde halsbre kende toeren uit tijdens een rit in de molen. Zij voerden strijd wie het hoogste kon zweven. Speciaal voor de Wieringerkermis had de exploi tant van de zweefmolen de bakjes voorzien van een extra beveiligde ophanging (vier punts). Toch ging het zo nu en dan mis. Zo raakte een bakje eens het slaapka merraam van een nabij gele gen pand met als gevolg een grote ravage. Dorpssmid Piet Luijt had een goede klant aan de exploitant van de zweef molen. Gere geld kreeg Luijt opdracht om de bakjes van de molen te re pareren. En de rekening? Die werd voldaan met vrijkaarten voor de zweef molen! Ook de schommelende schuitjes trok veel bekijks. En dan wel toe schouwers van het mannelijke geslacht. De opwaaiende rokken van de dames was voor de heren een mooi schouwspel. Bij kermis hoorde gerookte paling. Veel Wie- ringers rookten paling voor eigen gebruik. Maar men kon ook terecht bij de viskar van Leen Schouten of bij de snackwagen van de Fa. Eek hof die naast vis ook patat en zure bommen verkocht. Jarenlang had den zij een vaste staanplaats tus sen de kramen. De horeca werd druk bezocht tijdens de kermisdagen. Op woens dagavond, een dag voor aanvang, werden de kramen geteld. Een tra ditie die eindigde in een cafébezoek. Elk cafe had zijn eigen programma met live muziek. De optredende bandjes genoten veelal regionale bekendheid. Zo speelden in Con cordia onder andere The Mocking birds, in Hotel De Haan tijdens het gezellig zitje het orkest van Martien Vijver en in zaal Anna The Telstars, in Hotel Paul Kaan duo De Petros, in café Veerdig De Musketiers, in de Harmonie Het Enkhuizer Trio en in café De Razende Hoek duo Klaas Oosterbeek. Een van de hoogte punten was het eerste deuntje op zaterdagmorgen. Waarvan de loca tie jaarlijks wisselden tussen Con cordia en Hotel De Haan. Onbekende ouderen Historische Vereniging Wieringeri "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 3 - 2014 -20-

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 22