J vi jaar als oorlogsmisdadiger in de gevan genis aan de Noordsingel te Rotter dam. Op last van die commandant is mijn zoon gearresteerd en heeft gevangen gezeten op Wieringen in het huis van meester Cornelis- sen Hoofdonderwijzer (de Duitsers hadden dat huis in beslag geno men). En Letje Obreen was het lief je van die Commandant, zodoende denk ik dat zij alleen weten waar mijn jongen is. Nu hoop ik zoo vol ledig mogelijk te zijn geweest. O ja, de vader van Letje Obreen zit ook gevangen in Amsterdam. Verder weet ik niet meer van de zaak. Op spoedig bericht wachtend verblijf ik, Wed. J. Snoodijk. Bij de opgraving en het zoeken naar het lichaam van Snoodijk wa ren ongeveer dertig personen van Wieringen aanwezig, welke waren aangezocht om mee te helpen zoe ken. Hinrichsen en een handlanger hebben het lichaam van Maarten moeten opgraven en naar Hippo- lytushoef moeten brengen. Onder weg hebben zij de vreselijkste ver wensing naar hun hoofd gekregen en op het kerkhof te Zandburen heeft Hinrichsen rake klappen en stompen moeten incasseren. Tegen Hinrichsen was de doodstraf ge- Dodenherdenking 4 mei 2010 eist, die uiteindelijk niet voltrokken is. Hij werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Wegens goed gedrag werden hem de laatste drie jaar kwijtgescholden. In het begin van de jaren vijftig werd bekend gemaakt dat hij over de grens met Duitsland was gezet. Door de heer Joh. Oedzes is in 1955 het verzoek aan de Dienst der Zuiderzeewerken gedaan om de brug bij van Ewijck- sluis te vernoemen naar Marten Pieter Snoodijk. Dit verzoek werd afgewezen. Maarten Snoodijk is op 2 augustus 1945 onder grote be langstelling te Zandburen, Hippo- lytushoef begraven. Zijn grafmonu ment heeft het model van de brug bij Van Ewijcksluis. Met dank aan: mevr. E. van der Kreeke-Ellens dhr. G. Ellens dhr. Stef Zwarts t dhr. Jb. Bakker mevr. T. Maas - de Boer mevr. G. van Wachendorff van Rijn - ten Bokkel Wieringer Courant Archief Zijper Museum Opgraving van het lichaam van Maarten Snoodijk Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 3 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 21