Marten Pieter Snoodijk Maarten, zo werd hij door iedereen genoemd, is geboren te Utrecht op 17 maart 1914 als zoon van Jozef Karei Snoodijk en Jacoba Plekker. Vader was afkomstig uit Klundert en moeder uit Midlum. Zij trouwden in 1912 te Rotterdam. Er was nog een jongere broer Jozef Karei (Sjef), geboren 2 april 1922 te Vreeswijk. Honderd jaar geleden geboren. DOOR MARIETJE BRON Op Wieringen woonde de fami lie in Den Oever op een schip in de Hofmanshaven. Naderhand zijn ze verhuisd naar Hippolytushoef. Om dat vader was opgenomen in een inrichting, kreeg Maarten in 1934 vrijstelling van de dienstplicht we gens kostwinnerschap. Aanvanke lijk woonden ze in de Smidssteeg, (later in de Beltstraat), moeder met beide zoons en Maarten had er zijn rijwielherstelplaats. Een klein pandje, nu in gebruik als woonhuis, maar er paste ontzettend veel in. Manus Krommedam haalde er de huur op en vertelde dan: "Je weet niet wat daar allemaal huist". Het was er min of meer de zoete inval, altijd was er wel aanloop om een praatje te maken en sterke verha len te vertellen. Gekkigheid werd er natuurlijk ook uitgehaald, zoals die keer dat er geprobeerd werd een fietskogeltje plat te slaan wat niet lukte omdat die dingen ontzet tend hard zijn. Het kogeltje spatte onder de hamer waarmee gesla gen werd vandaan en belandde bij één van de aanwezigen in zijn bil. Algehele hilariteit natuurlijk. Het "slachtoffer" raakte wel naar de dokter. Met pastoor Kouwen- hoven en Maarten Vroone, hij had verstand van radio's, luisterde Maarten naar de Engelse radio zender. Hij was nergens bang voor, gaf om God noch gebod. Was een echte macho, een mooie vent om te zien, je kon zo verliefd op hem worden. Sportman als hij was, was hij totaal verslaafd aan wielren nen, heeft aan vele wedstrijden meegedaan. Het was helemaal aan hem besteed dat de wielerbaan er kwam. De feestelijke opening was op 23 juni 1935. Van 1935 tot 1940 komt zijn naam regelmatig voor in de uitslagen vermeld in de cou ranten. Andere deelnemers waren onder anderen Dethmer Klink, Dirk IJzer, Meindert Hoep, Harm Meijer, Wielerbaan Hippolytushoef. Deth KlinkDirk IJzerMaarten Snoodijk C. Van Wijngaarden, Simon Lont, C. Hoep, J. Hoep, C. Korshuize, Jaap Kuiper, Jan Kreijger, W. Zoons, allen Wieringers. Van buiten Wieringen kwamen onder meer Arie van Vliet, Jan Pronk, T. Spoelstra, D. Kanon, C. Bakker en vele anderen. Prijzen werden onder andere gewonnen in 1938 kampioen HT, 1939 kampioen op de weg. "Flevo" Medemblik, le prijs HT 1939. Ook werden er hometrainer wedstrijden gehou den, bij het Kampioenschap op de "Hometrainer van Wieringen" 1938-39 heeft Maarten getoond dat hij op dat moment de sterkste was op de rollen van de Wieringers, hij had het in zijn hoofd om kampi oen van Wieringen te worden en hij heeft het ook gehaald. Tweede werd Deth Klink, derde werd Dirk IJzer. Deth Klink en Maarten Snoodijk in de Smidssteeg Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 3 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 19