Woldistributie Attentie. wegens kojfieschaarste G r i e s tn e e I invordering van wol Maandag en Dinsdag 16 en 17 Juii <J Timmerman "Bekendmaking Wieringen en de oorlog in 1918 - 14 - naar waren ingesteld om exorbitante oorlogswinsten te voorkomen en te zorgen, ook met behulp van de distributie, voor een eerlijke verde ling van het beschikbare. Uit krantenadvertenties bleek ook dat er gebrek was aan van al les. Ook moest er soms worden in geleverd, bijvoorbeeld wol. Ondergeteekenden vertegenwoordigers van het legerbestuur, voor de op hel eiland Wieringen Maken bij deze aan belanghebbenden be kend, dat zij in overleg mei den Edel- achtbaren Heer Burgemeester, voor het Westelijk gedeelte van het Eiland tot hippolytush. en achtergeblevenen van het Ooste lijk deel WOL, zullen ontvangen op van 's morgens 8 tot ,s avonds 6 uur, in het pakhuis van den heer KAAN aan de Haukes dat er echter van 12 tot 1 uur des middags geen wol zal worden ontvangen. P. KAAN Cz. M. HAAN. Wieringer Courant, 13 juli 1917 (woldistributie) Een krantenbericht uit Wieringen: "Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter kennis van de winkeliers in deze Gemeen te, dat vanaf 2 April a.s. gort, rijst, havermout, groene erwten en zeep uitsluitend mag worden verkocht en afgeleverd tegen overgave van bons, welke hiervoor aan de inge zetenen zullen worden uitgereikt, en geldig zijn tot 29 April 1917. Verkoop op andere wijze is dus uit drukkelijk verboden. Winkeliers die hiermede in strijd handelen, zullen voortaan onherroepelijk van den verkoop van regeeringsartikelen worden uitgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. Peereboom. De secretaris W.J. Bruul. Wieringen, 30 Maart 1917" B'j ondergeteekende is verkrijgbaar, Prima kwaliteit tegen billijken prijs. Bij grootere afname flink rabat, Tevens verkrijgbaar nog zonder bon Aanbevelend. Hol Ie balg. Wieringer Courant, 21 december 1917 (koffiesurrogaat) De voedselsituatie begon dus nijpend te worden. De distribu- tiewet werd uitgevoerd door de gemeenten. Het was niet altijd eenvoudig voor de inwoners. On derstaand bericht moest wel erg goed worden gelezen om volledig begrepen te worden, zonder de kans te lopen dat iemand te weinig zou krijgen: De BURGEMEESTER van WIE RINGEN brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in den loop der volgende week aan ieder hoofd van een gezin of alleenwonend persoon een aanvraag tot het bekomen van broodkaarten zal worden uitgereikt. Die aanvragen behooren, behoor lijk ingevuld, binnen drie dagen na de uitreiking aan ondergeteekende te worden teruggezonden. Voor elk persoon, boven den leeftijd van één jaar, tot het gezin behoorende kan een broodkaart worden aan gevraagd; inwonende knechten, dienstboden e.d. worden geacht te behooren tot het gezin waarbij ze inwonen. Het is geoorloofd voor verschillende leden van hetzelfde gezin kaarten aan te vragen voor verschillende soorten brood, geheel ter keuze van den belanghebbende; b.v. zullen voor een gezin van 6 per sonen boven den leeftijd van één jaar kunnen worden aangevraagd: 4 wittebroods- 1 bruinbrood en 1 roggebroodkaart of 3 wittebrood en 3 roggebroodkaarten enz. Geen broodkaarten worden uitgereikt aan een rogge- of tarweverbouwer wien tarwe of rogge is gelaten voor het zelf bakken van brood, noch aan die leden van het gezin waartoe hij behoort in wier behoefte aan brood eveneens wordt voorzien door ter beschikking gelaten tarwe of rog ge. Zij die geen aanvraagformulier mochten ontvangen kunnen dat ter Secretarie aanvragen. Eveneens zijn ter secretarie te bekomen aan vraagformulieren voor aanvullings broodkaarten, welke kaarten uit sluitend worden verstrekt aan hen, voor wien, naar het oor van het Gemeentebestuur de hoeveelheid brood, te verkrijgen op een witte brood een bruinbrood- of een rog gebrood kaart (400 gram per dag) niet voldoende is. In verband met den aard zijner werkzaamheden en zijne normale wijze van voeding. Een aanvullingsbroodkaart geldt voor 100 gram per dag." De bekendmaking is onderte kend door burgemeester A. Peere boom op 19 januari 1917. In het laatste oorlogsjaar, 1918, werd de voedselsituatie er niet beter op. Ook was er steeds meer tekort aan brandstoffen. Voor Wie ringen had dat zeker gevolgen. Een ander aspect: na de oorlog zouden heel veel soldaten worden gede mobiliseerd. Men was bang dat dat een ongeregelde boel zou worden, zoals blijkt uit het volgende kran tenbericht: "De heer De Goeje is het hier mede niet eens en stelt ten slotte Historische Vereniging Wieringen "Op de Höögte" 26e jaargang nr. 3 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 16