yj Wieringen en de oorlog in 1915 Wieringen en de oorlog in 1916 - 12 - ijaar Dus al vanaf het allereerste begin deed de oorlog zich ook op Wieringen voelen. De stoomtram van Van Ewijcksluis vervoerde nor maal ook goederen naar het trein station Schagen. Zeemijnen vormden een groot gevaar In januari 1915 werd door schipper J. Kuut op de Wierbalg een drijvende mijn op de walkant gevonden. Omdat zo het vissen bij nacht op de Zuiderzee gevaarlijk wordt zou men niet meer 's nachts moeten varen, vooral niet bij noor delijke wind. De drijvende mijnen komen dan ook richting Zuiderzee. Als het noordelijke wind is vaart de postboot 's morgens vroeg en 's avonds niet meer. Eind januari is er op Wieringen een collecte ge houden voor de nabestaanden van twee Marker vissers die met hun boot op een mijn waren gelopen. De opbrengst was f 53,50. Soms kwam er zomaar een zeemijn aan drijven. Een zette zich vast op de oude Zeug. Deze mijn is door een kanonneerboot stukgeschoten. Drijvende zeemijn die ontplofte zodra een van de 'stekels' werd geraakt. Zangvereniging Excelsior kreeg geen toestemming voor een uitvoering. Zangvereniging Excelsior was boos. Van hogerhand was toestem ming geweigerd voor de gewone voorjaarsuitvoering. Het bestuur vond dat ze nu dus niet aan hun verplichting tegenover het publiek kon voldoen. De tekst eindigt zo: "Mocht de weigering worden volgehouden, dan zal nader wor den bekendgemaakt of voorn, ver eniging zich van haar kunstlievende leden zal moeten ontbinden. HET BESTUUR Wieringen, Jan. 1915" Zeppelin Het bleef onrustig. Er was een bericht over een luchtschip dat bo ven Wieringen was waargenomen, het zou een Zeppelin kunnen zijn, maar ook een gewone vliegma chine. Om dat goed te kunnen zien vloog het te hoog. Geen kermis in 1915 De Schager Courant van 27 juli 1915 berichtte het volgende: "WIERINGEN Was het meren deel van de Raad van gevoelen, dat ons publiek te ernstig en te somber gestemd was om kermis te vieren, waarom de kermis dit jaar alhier werd uitgesteld, dit blijkt toch niet geheel juist te zijn geweest. Zondag toch hebben ongeveer 350 personen van Wieringen de kermis te Kleine Sluis bezocht en daar volop genoten. Door den Postschipper was voor een goed en regelmatig vervoer gezorgd, zoodat dit zonder stoornis plaats had. Ook op andere dagen trokken velen er heen, terwijl verschillende anderen bij gemis van de Wieringer kermis een zomerreisje naar Amster dam en elders gaan maken." De kermis ging dus niet door, maar de bevolking dacht er heel anders over. Er werd zeker kermis gevierd, kon het niet hier, dan maar ergens anders. Achteraf was men heel boos, omdat kinderen van de raadsle den die tegen de kermis hadden gestemd ook met de boot naar de kermis in Anna Paulowna waren gegaan. Het geld had op Wieringen moeten blijven. Vaarverbod Door de viceadmiraal, comman dant van de stelling Den Helder werd een vaarverbod voor parti culiere schepen afgekondigd voor het bevaren van voor aantal pre cies omschreven gebieden. Over treding van dat gebod zou worden bestraft met een hechtenis van ten hoogste drie maanden. Keuring De volgende jonge mannen werden opgeroepen voor de keu ring, voor zoals er staat de Land storm (Militaire dienst, er gold toen dienstplicht). "WIERINGEN De volgende jongelingen van de Landstorm, jaarklasse 1911, zijn op geroepen om op Dinsdag 29 Februa ri a.s. te Schagen voor de militiekeu ring te verschijnen: Simon Bais Dz., 1. Lont Dz., Corn. Omis Gz., J. Met selaar, Jac. Krommedam Hz., Pieter Jongkind, loh. Jac. Muit, Corn. Mul der Lz., Jan Az. Poel, Jan Tijsen Pz., Meijert Tijsen Jz., en Gerrit Rasch." Het blijft onrustig: "LUCHTSCHEPEN BOVEN NEDER- LANDSCH GEBIED Men seint ons vanuit Wierin gen: Gisteravond omstreeks half zes zijn ten oosten van Wieringen zes Zeppelinluchtschepen gepas seerd. Deze waren duidelijk zicht- Dit is de L31, een van de zeppelins die langs Wieringen werd waargenomen en die meedeed aan de aanval op 1 oktober 1916. Deze L31 werd toen in Engeland neergeschoten. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hóógte" 26e jaargang nr. 3 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 14