2^fiaar Nederland 1914-1916 Wieringen en de oorlog in 1914 B.C. Zijn paspoorten tellen dan ook vele stempels, doorgangsstempels en toestemmingen. In 1916 had het Nederlandse paspoort een onhandig formaat, twee maal een normaal vel papier. Dat was nog niet groot genoeg voor de vele stempels, er werd een blanco groot vel aan vastgeplakt. Een stempel KAISERUCH DEUT- SCHEPASSSTELLE ARNHEIM werd in november 1918 DEUTSCHE PASSSTELLE ARNHEIM. Het woord KAISERUCH was uit het stempel verwijderd. Reizen bleef moeilijk. Zonder voorafgaande toestemming mocht je niet naar het buitenland. Ook na de oorlog, in 1919, was er een vergunning van de militaire autoriteiten nodig om bijvoorbeeld naar België te reizen. Ook voor het reizen naar Duitsland was toestem ming nodig van de geallieerde mili taire autoriteiten. Dit was even een tussensprong om te laten zien hoe moeilijk het reizen in en na de oor logstijd was. Men liep niet over van vreugde en enthousiasme over de mobilisa tie. Het land bereidde zich voor op een verdedigingsoorlog, op de be scherming van have en goed en de handhaving van de neutraliteit. Op 3 augustus maakten de kran ten bekend dat burgers voor de duur van de mobilisatie ook als vrij willigers onder de wapenen kon den komen voor een vergoeding van f 80,-. Men ging er van uit dat de oorlog met de kerstdagen toch wel voorbij zou zijn. Overigens ver liep de mobilisatie goed en zonder incidenten. Dat was misschien ook te danken aan het feit dat er een tapverbod was ingesteld. Veel sol daten bleven jaren lang van huis, ook Wieringers. Vaak verveelden ze zich, omdat er buiten koper poetsen en da gelijkse routine weinig te doen was. De grenzen moesten wor den bewaakt en er werden kam pen ingericht voor gevluchte Engelse solda ten uit België en gevluchte Bel gen. Nederland was als neutraal land verplicht on derdanen van de oorlogvoerende partijen te interneren. Goederen die schaars waren gingen op de bon. Er werden Nederlandse vis sers- en koopvaardijschepen getor pedeerd. Duitsland legde mijnen en Engeland stond niet toe dat goe deren via Nederland naar Duitsland zouden gaan. In 1917 was er een onbeperkte onderzeebootoorlog. De aanvoer van producten uit het buitenland, zoals olie, koffie, cacao en thee was nauwelijks mogelijk. Kermis met een beetje somber einde Het was donderdag 30 juli: tijd voor de Wieringer kermis. De Scha- ger Courant van zaterdag 1 augus tus beschrijft het als een vijf dagen durend volksfeest dat duurde tot dinsdag 4 augustus. De eerste dag was het niet druk, maar op vrijdag was er veel publiek. Er viel weer veel te genieten. Op het land van Jb. Bruul was vier avonden lang een paardenspel te zien. In de boomgaard van P. Dekker stond de schouwburgtent, ook daar werden vier voorstellingen gegeven. Op het schoolplein was een stoom- zweefmolen neergezet en op het marktplein een luchtschommel. Een draaimolen was er ook, op het Kerkplein. Natuurlijk waren er ook schiettenten, een waarzegster en ook was er veel te koop: snoep, oliebollen, zuurwaren, ijs, vis en fruit. De plaatselijke horeca liet zich zeker niet onbetuigd. Optredens in de bovenzaal van Koorn en in Auro ra, waar het gezelschap Boesnach uit Rotterdam optrad. Er staat nog bij dat de tango, gedanst door de zusters Boesnach, erg in de smaak viel. Onder het artikel over de ker mis staat nog: "Melden wij in bovenstaande dat de kermis zich alhier goed liet aanzien: veel vermaak en veel animo, thans is door den algemee- nen oproep der dienstplichtigen de rechte stemming verdwenen. Er heerscht algemeen onrust. Ook de handel ondervindt al de gevolgen van den toestand. Laatstleden vrij dag zijn alikreukels te Van Ewijck- sluis geweigerd, daar de treinen geen goederen ter vervoer aanne men." Vu peur Ie voyage a es <yc< za/' f f V<_- «pür ia Lüüte de: SU./C£V.a^.1.V.£..191 9 O t >y Geldig om naar Brussel te reizen en terug via Essen, geldig acht dagen. Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 3 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 13