1 Het archief van de Historische Vereniging De Historische Vereniging Wieringen is op 17 mei 1989 opgericht. Tanni Lont, Matthis- ca Kooij en Jaap Fijnheer brachten een bezoek aan notaris Butijn om voor de officiële oprichting en de statuten. Zij vormden ook het eerste voorlopige bestuur, aangevuld met Nettie Rienstra, Marietje Boersen, August Pruimboom en Nel Fijnheer. J-J jaar DOOR NEL-FIJNHEER-ROTGANS Een doel van de nieuwe ver eniging was het verzamelen, ver werven, opsporen, tentoonstellen en voor de gemeente Wieringen behouden van voorwerpen en ge schriften die van historisch en/of cultureel belang zijn. In de praktijk betekende dat en betekent het nog het verzamelen voor het archief van foto's, artikelen, boeken, schil derijen en soms voorwerpen zoals een asbak met een Wieringer voor stelling erop. In 1989 werd meteen begonnen met het uitgeven van het boekje Een Wieringer begrafenis anno 1870. Sommige mensen vroegen zich af of het symbolisch was voor het voort bestaan van de vereniging om te be ginnen met een begrafenisboekje. Dat is dus gebleken niet zo te zijn. Het aantal leden was in 1989 al 62 en dat groeide in de loop der ja ren flink tot ruim 900 nu. Dat was boven verwachting. Meteen be gon ook het verzamelen voor het archief. Omdat de vereniging nog geen onderkomen had, stelde Mat- thisca Kooij een plank in een kast bij haar thuis beschikbaar. De eer ste verzameling paste nog in een schoenendoos, maar al gauw groei de het uit tot veel meer. Ondertus sen had de vereniging een hoek in de openbare bibliotheek gehuurd. Die was toen nog op het Kerkplein. Er werden drie stalen kasten ge kocht. Daar kon de verzameling keurig gerangschikt in liggen. Toch werd dat al gauw lastig. Waar lag precies wat? Het bestuur had kennis gemaakt met Ferrie Fierst van Wijnandsbergen, een be woner van de Wilhelminalaan. Hij bleek een archiefachter grond te hebben, weliswaar voor bedrijven, maar hij kon prima hel pen de archiefverzameling van de vereniging in te delen. Met zijn hulp ontstond de catalogus, zodat de meeste dingen gemakkelijk terug te vinden waren. De aanwas was groot, veel leden deden schenkin gen bijvoorbeeld omdat ze kleiner gingen wonen of omdat ze dachten dat bij de historische vereniging al les beter tot zijn recht kwam. Toen waren er natuurlijk nog meer attributen noodzakelijk, zoals archiefdozen, insteektassen, etiket ten. Allemaal om de documenten goed te bewaren. Om ook voor werpen tentoon te stellen, bouwde Dirk Boersen twee mooie vitrines. Die stonden dan in de bibliotheek en de bezoekers konden de dingen onder glas bewonderen. De vitrines, zoals ze te zien waren in de oude bibliotheek Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 26e jaargang nr. 2 - 2014

Op de Hòògte - Wieringen | 2014 | | pagina 9